Jaki nóż wybrać – krótki poradnik

Udostępnij na:

Wybór noża przy wyposażaniu kuchni może zdawać się sprawą drugorzędną, ale jeśli zastanowisz się chwilę to zauważysz że jest to jednak głównie pomieszczenie do przygotowywania potraw, a dobre ostrze jest do tego absolutnie niezbędne. Oczywiście świetny nóż świetnym kucharzem nie czyni, ale każdy z nas powinien zaopatrzyć się w przynajmniej jeden kawałek ostrza którym będzie biegle władać. Oczywiście tylko w kuchni.

Określ potrzeby

Nie będziemy cię namawiać do zakupu tytanowego zestawu japońskich noży jeśli w kuchni otwierasz głównie opakowania gotowych potraw. W takim wypadku zachęcamy do zaopatrzenia się w nóż uniwersalny, który ma od 13 do 16 centymetrów długości i, jak sama nazwa wskazuje, spełni większość potrzeb osoby sporadycznie gotującej. W kuchni przydaje się zazwyczaj też krótki nóż do warzyw, zwany czasem obierakiem. Jeśli dobierzesz do tego długi ząbkowany nóż do chleba właściwie nic nie powinno cię zaskoczyć w kuchni jeśli pracujesz na półproduktach.

Dla bardziej zaawansowanych zalecamy zaopatrzenie się także w nóż kucharza, o dłuższym, mierzącym ponad dwadzieścia centymetrów ostrzu. Jego ciężar i ostrość w sprawnych rękach potrafi dokonać cuda. Jeśli często porcjujesz mięsa, koniecznie zadbaj o arcyostry nóż do filetowania. W twojej kuchni powinno znaleźć się także miejsce na tasak, który podzieli nawet najtwardszy kawałek. Dla sprawniejszych manualnie przyda się również masywny nóż do szatkowania. Dla często korzystających przyda się także delikatnie ząbkowany nóż do serów, zaopatrzony w widelczyk do nakładania na końcu.

 noże ceraminczne

Jaki materiał

Zanim przejdziemy do specyfiki doboru samych ostrz, zatrzymajmy się nad tym z czego i jak są wykonane. Na rynku przeważają klingi stalowe, ale można także zaopatrzyć się w ostrza tytanowe i ceramiczne. Oba te wybory są słuszne, lecz należy pogodzić się z dużym wydatkiem. Sama stal zresztą stali nierówna, dlatego warto przed zakupem dokładnie zapoznać się jej parametrami. Jeśli potrzebujemy po prostu solidnego noża, bez wdawania się w techniczne szczegóły, kierujmy się kilkoma prostymi zasadami:

  • Sprawdź rękojeść aby upewnić ile stali jest w nożu – tańsze i kiepskie noże są obudowane plastikiem by ukryć niedobory materiału

  • Szukaj śladów łączenia lub spawania, szczególnie przy rękojeści – to słabsze miejsca w których nóż może zawieść i pęknąć

  • Im cieńszy nóż, tym gorzej – to uniwersalna zasada która sprawi że unikniesz giętkich i łamiących się podróbek

Na każdym nożu powinieneś mieć podany parametr w skali Rockwella (HRC), czyli twardość stali. Im wyższa tym nóż mocniejszy i efektywniejszy w krojeniu.

 podstawowy zestaw noży

Który model

Wcale nie szukaj najdroższej wersji, potwierdzonej certyfikatem gwiazd telewizji i kuchennego świata. Nóż to sprawa indywidualna, dlatego przed zakupem musisz koniecznie wziąć każdą sztukę do ręki. Sprawdź jak leży w dłoni, czy swobodnie nim operujesz i przede wszystkim czy możesz go solidnie go uchwycić. Nóż powinien być przedłużeniem Twojej ręki, dlatego poczuj jego ciężar i balans. Jest to sprawa dość naturalna, ale koniecznie przed zakupem sprawdź przynajmniej raz jak idzie ci używanie tego noża.

Ostrzenie i pielęgnacja

Nigdy nie wybieraj modeli reklamujących się jako „niepotrzebujących ostrzenia”. Zwykle nie są ostre od samego początku, a później opornie reagują na próby nadania im takiego stanu. Zaopatrz się w ostrzałkę i staraj się utrzymywać swoje narzędzia w dobrym stanie. Pamiętaj – nie da rady ukroić chleba ręką.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge