Jak będzie wyglądać kuchnia przyszłości?

Udostępnij na:

W przepowiedniach pisarzy science-fiction nasze wszelkie potrzeby żywnościowe będą zaspokajane za pomocą pojedynczej pastylki lub futurystycznej drukarki, która stworzy dla nas świeże pączki z niczego na drugim końcu galaktyki. Zanim dojdziemy do tego, przyjrzyjmy się jak może wyglądać najbliższa przyszłość, co prawda nie ma w niej syntezatora materii, ale nie oznacza to że nie będzie ciekawie.

Recykling

Do czasu podróży w gwiazdy nasza planeta musi nam starczyć, co przy rosnącej konsumpcji może stać się problematyczne. Dlatego projektanci zwracają swoją uwagę na ekologię i efektywność wykorzystania zasobów. Jednym z takich całościowych projektów jest Microbial Home, w którym każdy z odpływów jest jednocześnie dopływem, zapewniając że ciepło, woda i energia nie ulega zmarnowaniu, organiczne odpadki służą jako kompost, a gaz wydzielany przy jego tworzeniu używany jest do podgrzewania.

Maksymalne wykorzystanie płynów jest obecne zarówno w koncepcjach kuchni przyszłości opracowanych przez GE i Ikeę, czy to poprzez mycie naczyń poprzez nasączanie (zużywa tylko jedną „objętość” zlewu) czy przez filtrowanie wody i podlewanie roślin rosnących w doniczkach na „zielonej ścianie”. Zwłaszcza w prognozach szwedzkiego marketu mocno obecny jest zwrot ku naturze i samowystarczalności. Zbieranie deszczówki, chłodzenie piaskiem, suszarnia w każdym domu i podłoga z recyklingu sprawi że opłaty spadną znacząco, a połączenie kuchni z ogrodem zapewni dopływ warzyw i owoców. Wszystkie pomysły łączą użyteczność z odpowiedzialnością za środowisko, a ekologiczna praca zaczyna się u podstaw.

 ekologiczne rozwiązania dla kuchni

Integracja

W dzisiejszym świecie jesteśmy wiecznie zalogowani i monitorowani, a cała ta wiedza może posłużyć nie tylko do szerzenia piękna naszego kota, ale także do spersonalizowania kuchni. Zaprezentowana przez Whirpoola płyta indukcyjna łączy użyteczność podgrzewania wyłącznie garnków z tabletem. Wyświetlanie przepisów, indywidualne podpowiedzi i łączność z Internetem dla koniecznych zdjęć na Instagrama są, dosłownie, w zasięgu ręki i głosu, ponieważ płyta rozpoznaje dźwięk i sama go wysyła. Tworzenie własnego profilu w systemie inteligentnego domu odwdzięczy się naszymi własnymi ustawieniami gotowania i przebywania w kuchni. Aromatyczne ściany, głośniki wbudowane w meble i indywidualnie przewidziane potrzeby recyklingowe, sprawą że poczujemy się komfortowo i pewnie, tak przewiduje Ikea. GE skupiło się na wspólnym gotowaniu, w którym zintegrowany z kuchenką komputer podpowiada i pokazuje jak i co gotować. W obu przypadkach technologia ma być użyteczna i usłużna, ale co jeśli chcemy by była efektowna?

 zaawansowana lodówka

Kosmos

Popuśćmy na chwile wodze fantazji i udajmy się w świat niezwykłych gadżetów, które może nie znajdą się we wszystkich kuchnia w najbliższym czasie, ale nie oznacza że nie warto się o nich dowiedzieć. Electrolux Mab to marzenie każdego dziecka, robot który na dodatek wykonuje za nie najnudniejszą czynność – sprzątanie. Póki co odważny koncept, używa małych urządzeń do wyszukiwania brudu, póki co musi nam wystarczyć popularna Roomba. Laboratorium Polyscience eksperymentuje z tworzeniem na zawołanie dowolnego smaku lodów w jednej, zgrabnej maszynie, kolejny produkt który będzie się cieszył powodzeniem wśród dzieci. Lodówki już teraz posiadają wiele dodatkowych funkcji, takich jak kostkarka czy ekran, ale pomysły idą dalej – lodówka przyszłości dobierze ci dietę i podpowie jak przygotować potrawy. Jednym z ciekawszych jest wykorzystujący polimerowy żel projektanta Juriego Dmitriewa Bio Robot, w którym produkty wiszą bezpiecznie w bąbelku zielonej, aseptycznej substancji. Zajmuje mniej miejsca, jest energooszczędna, no i wygląda nieziemsko. Na koniec musimy wspomnieć o rozwijającej się w niebywałym tempie technologii drukarek 3D, która połączona z odkryciem syntetycznego mięsa może sprawić że nie tylko wykarmimy masy ludzi przy zmniejszeniu masowej hodowli bydła, ale także poda nam na stół ostateczne osiągnięcie kulinarne – ostre skrzydełka kurczaka o smaku boczku.

Co tu kryć, gdy tak na to spojrzymy, przyszłość maluje się w jasnych kolorach.

Zdjęcia: materiały producentów

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge