Utrzymanie czystości

Sposób na czyste ściany w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym, ze względu na zmiany temperatury oraz wydobywające się często opary ciężko jest utrzymać idealną barwę ścian. Każda osoba, która przez dłuższy czas korzystała z jednego pomieszczenia tego typu doskonale wie, iż z biegiem czasu staje się ono coraz bardziej poszarzałe i traci swój blask. Jak przywrócić je do świetności?

Dbałość o ściany w kuchni zacząć należy od doboru odpowiedniej farby. Podstawowym kryterium ich zakupu nie powinna więc być cena, ale jakość i możliwość swobodnego i łatwego zmywania bez narażania na utratę kolorów czy powstanie przebarwień. Należy również sprawdzić Continue reading

Najbrudniejsze kuchnie według internautów…

Większość ludzi nie lubi sprzątać i nie przemawiają do nich takie argumenty jak możliwość zachorowania, brak czystych naczyń czy też po prostu niezbyt przyjemny wygląd kuchni. Zasadą jest, iż czym bardziej odłożysz moment sprzątania na później tym więcej namęczysz się w jego trakcie. Po tym co zobaczysz jednak w tym wpisie z pewnością nigdy nie powiesz już „ale mam brudną kuchnię”… Continue reading

Wykończenie kuchni a jej sprzątanie

Kuchnia, podobnie jak łazienka, jest miejscem szczególnym. Tutaj przygotowujemy posiłki dla siebie i naszych bliskich. Dlatego powinniśmy szczególnie dbać o to, by pomieszczenie to utrzymać w czystości i porządku. Jest to konieczne nie tylko ze względu na nasze zdrowie, ale również dla przyjemności wypływającej z rodzinnego korzystania z kuchni. Continue reading

Ekologiczne środki czystości w kuchni

Chcemy, aby nasz dom był śliczny i czysty. Marzymy, żeby porażał swoim blaskiem do tego stopnia, że każdy nasz gość będzie zachwycony. W tym samym jednak momencie myślimy o wydatkach na środki czystości, które kosztują niemało. Jest jednak rozwiązanie: ekologiczne środki czystości, które każdy z nas posiada we własnym domu.

 

Oto kilka składników, które w sposób ekologiczny zapewnią nam higienę i czystość w naszym domu oraz porady jak je stosować:

 

  • · Soda oczyszczona– bardzo często używana do różnego rodzaju wybielania. Dodana w niewielkiej ilości do prania sprawi, że stanie się ono bielsze i nabierze blasku. Bardzo dobrze sprawdza się w pochłanianiu nieprzyjemnych zapachów z butów czy też lodówki. W niewielkiej ilości wtarta w nasze dłonie zniweluje nawet zapach uporczywego czosnku. Idealnie nadaje się do usuwania wżartego brudu z dywanów czy też fug. Sody oczyszczonej można używać w postaci sypkiej bądź roztworu z kilkoma łyżeczkami wody uzyskując efekt spienienia.

 

  • · Cytryna-posiadamy ją praktycznie wszyscy, ale niewielu z nas wie, jakie ma przydatne zastosowanie. Idealnie nadaje się do usuwania rdzy i kamienia z wszelkich sprzętów ceramicznych głównie w łazience. Czyszczenie plasterkiem cytryny wanny czy umywalki sprawi ze staną się one bielsze i nabiorą blasku.

 

  • · Ocet spirytusowy-przydaje się nie tylko w kuchni do przygotowywania potraw, ale także świetnie się sprawdza w codziennym sprzątaniu. Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena i dość spora pojemność. W roztworze z wodą idealnie umyje nasze okna i lustra. Wystarczy zmieszać w butelce z rozpylaczem i delikatnie spryskać mytą powierzchnię. Wytrzeć do sucha najlepiej ręcznikiem papierowym lub gazetą i możemy się cieszyć szybami bez smug. Ocet również działa bakteriobójczo i zabija wszelakie zarazki, co jest ważne, jeśli w domu mieszkają małe dzieci. Jest środkiem, który raz na zawsze usunie z naszego domu pleśń, która z reguły zbiera się w łazienkach.

 

Warto tutaj również wymienić jeszcze inne naturalne środki czystości, które stosowały nasze babcie i mają ponadczasowe zastosowanie.

 

Możemy do nich zaliczyć:

  • · Proszek do pieczenia
  • · Szare mydło
  • · Sól kuchenna
  • · Olejki eteryczne

 

Dom jest naszym azylem i chcemy się w nim czuć dobrze i komfortowo, a co najważniejsze bezpiecznie. Ekologiczne środki czyszczące zapewnią nam to szybko, sprawnie i na dodatek bardzo tanio. Nie warto inwestować w drogie środki renomowanych firm, jeżeli mamy pod ręką naturalne dobro, które w sprawach sprzątania i czyszczenia potrafi zdziałać cuda.

 

Artykuł napisany dzięki  www.castorama.pl

Podłoga kuchenna jest najcenniejsza

Być może mamy miliony pomysłów na to jak powinna wyglądać nasza wymarzona podłoga w kuchni. Być może marzy nam się coś efektownego, coś zaskakującego, ale i niestety mało praktycznego. Warto skupić się nad jednym: podłoga w kuchni jest najcenniejsza, wtedy, gdy jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Priorytetem, który wypiera wszystkie pomysły, oraz nadaje funkcjonalności, są płytki kuchenne. Przede wszystkim cieszą się one mianem najbardziej estetycznych oraz najbardziej praktycznych możliwości wykończeniowych do kuchni. Każda, nawet najmniej odporna na zabrudzenia płytka jest lepsza od innych rodzajów podłogi.

Płytki, w zależności od klasy oraz rodzaju, są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, w porównaniu z panelami podłogowymi, deskami drewnianymi czy parkietem. Nie wspominając już o przestarzałej wykładzinie czy stosowaniu dywanów w kuchniach i jadalniach.

Jak wiadomo, kuchnia jest miejscem, w którym się gotuje, zjada potrawy oraz przechowuje w szafach szklane i porcelanowe przedmioty. W każdej chwili narażamy naszą podłogę na uderzenie, stłuczenie oraz ubytek. Panele ze względu na kruchość musiałyby być wymieniane po każdym uderzeniu. Płytka z kolei jest wytrzymała i dlatego idealnie nadaje się do kuchni.

Płytki kuchenne są zarówno ozdobą kuchni, jak również elementem wykończenia wnętrza. Kupujemy zazwyczaj płytki w barwie pasującej do mebli oraz koloru ścian. Płytki w kuchni powinny być odporne na uderzenia mechaniczne. Ważne, aby nie były zbyt śliskie oraz aby były odporne na zabrudzenia, ponieważ w kuchni w każdej chwili może się coś wylać. Do kuchni nie wybieramy gresu surowego, ponieważ plamy na takich płytkach są bardzo trudne do usunięcia.

Płytki kuchenne są nieodzownym elementem wystroju wnętrza. Dodają kuchni uroku, jak również są o wiele bardziej trwałe niż panele podłogowe bądź podłoga drewniana. Najczęściej wybieramy wielkie i jasne płytki na wysoki połysk, wówczas wyglądają jakby stale były czyste. Nie kupujemy płytek surowych, ponieważ zabrudzenia z takich płytek praktycznie nie schodzą bez użyci silnego chemicznego detergentu. Decyzja w tej sprawie należy do nas samych. Wybierzmy rozwiązanie praktyczne, które będzie służyło na lata, ale też takie, które będzie nam się najzwyczajniej w świecie podobać.

Więcej porad dotyczących kuchni!