Drzwi przesuwne – gdzie warto je zamontować?

Udostępnij na:

Drzwi przesuwne coraz częściej są spotykane w aranżacji różnych wnętrz. Nic dziwnego – pozwalają nie tylko osiągnąć wyjątkowy efekt dekoracyjny, ale również są niezwykle praktyczne – można je bowiem zamontować nawet tam, gdzie nie ma miejsca na klasyczne skrzydło drzwiowe.

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych modeli drzwi przesuwnych, dlatego możemy wybierać pośród wielu ciekawych rozwiązań. Zanim wybierzemy rozwiązanie dla swojego domu, warto bliżej przyjrzeć się charakterystyce tego typu drzwi.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Tego typu drzwi możemy podzielić na dwie zasadnicze kategorie – pierwsza obejmuje drzwi montowane na specjalnej prowadnicy, które po otwarciu są przesuwane na sąsiadującą z wnęką ścianę. Drugie z kolei montowane są w specjalnej kasecie umieszczonej w murze co sprawia, że chowają się w ścianie i otwarte pozostają praktycznie niewidoczne. Drzwi zamontowane na prowadnicy są łatwiejsze w montażu i nie wymagają zmniejszania otworu drzwiowego tak, jak te, które chowają się w ścianie.

Efektowna i praktyczna dekoracja

Tego typu drzwi, zwłaszcza naścienne pozwalają lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, ponieważ podczas zamykania skrzydło drzwiowe nie porusza się po łuku, tak jak w przypadku klasycznych drzwi. W efekcie możemy lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń oraz zagospodarować najbliższe otoczenie drzwi. Kolejnym atutem przemawiającym na korzyść tego rozwiązania są niepowtarzalne możliwości aranżacyjne. Drzwi przesuwne mogą mieć nowoczesne wzornictwo i być wykonane np. z mlecznego szkła. Innym bardzo ciekawym pomysłem jest wykorzystanie starych drewnianych drzwi, które dotychczas były zamontowane w klasyczny sposób. Takie skrzydło osadzone na prowadnicach nada wnętrzu rustykalny charakter.

Gdzie zamontować?

Drzwi przesuwne sprawdzą się znakomicie nie tylko w garderobach oraz szafach. Świetnym rozwiązaniem będzie zamontowanie ich w wejściu do spiżarni. Mogą one również łączyć przylegające z sobą pomieszczenia, gdzie ważny jest każdy centymetr dostępnej przestrzeni oraz swoboda poruszania się między nimi. Dlatego właśnie sprawdzą się znakomicie w przejściu łączącym jadalnię oraz kuchnię czy sypialnię i prywatną łazienkę Ponadto drzwi przesuwne będą doskonałą receptą dla przedpokoju, a wiele ciekawych informacji na temat wystroju tego pomieszczenia zgromadzono tu.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge