Jak efektywnie segregować śmieci

Udostępnij na:

Tzw. „ustawa śmieciowa” jest już w obiegu od dłuższego czasu, powoli także zmieniają się przyzwyczajenia Polaków i nastawienie do domowego recyklingu. Przedstawiamy kilka pomysłów na przyjazne i proste segregowanie śmieci, które uporządkuje twoją kuchnię.

Przepisy

Gminy regulują w lokalnych przepisach wymogi dotyczące segregacji śmieci. W większości zostało one przedstawione za pomocą ulotek, informacji jawnych i akcji informacyjnych, nie różnią się także zbytnio, więc nie będziemy przypominać ich szczegółowo. Obecnie można sprowadzić je do wymogu oddzielania tworzyw od papieru i odpadków organicznych. W praktyce oznacza to wydzielenie osobnych pojemników na szkło, metale i plastik, papier i „pozostałe”, czyli odpad zmieszany. Przepisy wyróżniają także odpady zielone, o których wspomnimy później.

Pojemniki

Najprostszy sposób by nie utonąć w śmieciach. Klasyczny kosz pod zlewem musi zostać uzupełniony poprzez trzy dodatkowe. Zacznij od kosza na tworzywa, ze względu na wysokie zużycie plastiku i aluminium jest duża szansa, że zapełni się najszybciej. Najlepiej jeśli nie będzie miał uchylnej, lecz otwieraną pokrywkę, nie chcesz go co tydzień czyścić. Pojemniki na karton i szkło mogą być mniejsze, pamiętaj by były odporne na ostre przedmioty. W sklepie możesz kupić gotowe zestawy pojemników, niektóre z nich są fabrycznie oznaczone kolorami i piktogramami, ułatwiającymi rozpoznanie który śmieć powinien znaleźć się w odpowiednim koszu. Jeśli nie masz takich, stwórz własne oznaczenia, szybciej się przyzwyczaisz. W mniejszych kuchniach możesz zainstalować wersje ułożone kaskadowo jedna na drugiej, pozwoli ci to utrzymać porządek.

segregacja śmieci

Jeśli nie jesteś w stanie pomieścić segregowanych śmieci w kuchni, postaw worki na balkonie, w garażu lub przedpokoju. W samej kuchni na pewno przyda ci się nawet tymczasowy pojemnik na plastiki, możesz do tego użyć zwykłej torebki foliowej.

Odpady zielone

Segregowanie odpadków biodegradujących oznacza postawienie osobnego pojemnika, docelowo zmniejszy ilość tzw. odpadu zmieszanego. Ze względów higienicznych taki kosz musi być zaopatrzony w przykrywkę, nie chcesz by dostały się do niego muchy i inne insekty. Jeśli masz ogród, działkę albo dużo roślin doniczkowych niektóre odpadki warto odkładać na kompost. Jeśli chcesz wzbogacić glebę w wapń, nie ma lepszego nawozu od skorupek od jajek.

Pozostałe odpady

Przepisy zbierają w jednym miejscu wymogi dotyczące wyrzucania leków, określając że opakowania powinny znaleźć się w wyznaczonych aptekach lub Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W przypadku baterii pojemniki znajdują się w sklepach, obiektach użyteczności publicznej oraz PSZOK-ach. Zepsutą elektronikę i AGD możemy oddać bezpłatnie do wszystkich sklepów z tego typu asortymentem.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge