Ergonomia: zasada trójkąta roboczego

Udostępnij na:

Kuchnia to miejsce gdzie przyrządza się smakowite potrawy – szybie śniadanie w tygodniu czy wyszukaną kolacje na spotkanie z przyjaciółmi w weekend. Bez względu na to jak często gotujecie i ile czasu spędzacie w tym pomieszczeniu, powinno ono być funkcjonalne, aby stało się przyjazną przestrzenią.

aranżacja kuchni
Zdjęcie z galerii: http://jovisze.extradom.pl/

Prawidłowe zaplanowanie kuchni, zgodnie z ergonomią pozwala stworzyć miejsce, gdzie wygodnie będzie się pracowało. W tym celu należy zapoznać się z zasadą trójkąta roboczego, według której kuchnie dzieli się na trzy strefy:

  1. strefa przechowywania żywności – głównym elementem tej części jest lodówka, wokół niej powinny znajdować się szafki czy szuflady do przechowywania pozostałych artykułów żywnościowych;
  2. strefa zmywania – centralny punkt to zlew, w pobliżu powinno się umieścić zmywarkę, ociekarkę na naczynia i kosz na śmieci;
  3. strefa gotowania – to miejsce na płytę kuchenną, piekarnik, mikrofale, okap i szafki gdzie będą się znajdować formy do ciast, patelnie i garnki.

strefy AGD

Każda ze stref ma więc swój główny element – lodówka, zlewozmywak i płyta kuchenna. By kuchnia była funkcjonalna, a więc wygodnie się z niej korzystało, odległości między zasadniczymi częściami każdej ze stref nie powinny przekraczać:

  • od lodówki do zlewozmywaka 120-210 cm;
  • od zlewozmywaka do płyty 120-210 cm (w małych pomieszczeniach 90 cm);
  • od lodówki do płyty 120-270 cm.

Planując rozmieszczenie kuchni należy także pamiętać o tym, która ręka jest naszą dominującą. W zależności od tego ułożenie centralnych punktów powinno wyglądać następująco lodówka, zlewozmywak, płyta kuchenna – dla praworęcznych (zgodnie ze wskazówkami zegara), dla leworęcznych w kierunku przeciwnym.

Ważne jest także, by inne ciągi komunikacyjne nie krzyżowały się z trójkątem roboczym.

propozycja rozmieszczenia stref

Przedstawione rozwiązania to tylko kilka propozycji prawidłowego rozmieszczenia stref w trójkącie roboczym. Takie układy pozwalają w pełni wykorzystać przestrzeń w kuchni i stworzyć z niej funkcjonalne miejsce. Czasem jednak nasze przyzwyczajenia i osobiste upodobania sprawiają, że bardziej praktyczny będzie dla nas całkiem inny układ. Najważniejsze to stworzyć przestrzeń, w której to właśnie Wy będziecie się dobrze czuli i będziecie mogli się w niej swobodnie poruszać.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge