Parapety wewnętrzne – funkcjonalny i estetyczny element wykończenia

Udostępnij na:

Parapety pełne pięknych i bujnych kwiatów uatrakcyjniają wnętrza i dodają przytulności. W zależności od aranżacji wnętrz można zdecydować się na parapety wykonane z drewna, kamienia naturalnego, laminowane czy z tworzywa sztucznego. To idealny element wykończenia wnęki w każdym domu czy mieszkaniu.

mount-small-kitchen-bar-table-decoration

Zalety posiadania parapetów

Parapety montuje się już na etapie tynkowania, dlatego warto przemyśleć odpowiednio wcześniej wybraną koncepcję. Konstrukcja  jest uszczelniona materiałem izolacyjnym. Parapet jest dzięki temu jeszcze bardziej odporny na uszkodzenia i łatwiejszy w konserwacji. Parapet zabezpiecza też grzejniki od góry. Unoszące się unosi wszelkie zabrudzenia i kurz do góry. Wówczas osadzają się one na grzejnikach, a parapety maskują ich widoczność.

Różne rodzaje parapetów

Parapety z PCV są odporne na zabrudzenia, zarysowania i zmieniające się warunki atmosferyczne. Według niektórych nie są w kolei tak estetyczne, jak konstrukcje drewniane. Parapety z PCV są bardzo popularne ponieważ są dostępne w kuszącej cenie, zaskakują lekkością i walorami użytkowymi. Tradycjonalistów zadowolą okna drewniane. Wykonuje się je z drewna bukowego, sosnowego, dębowego, który następnie jest pokrywany jest lakierem lub impregnatem.  Jeśli lubisz eleganckie i proste wnętrza, sięgnij po parapety z kamienia naturalnego. Są wytrzymałe, solidne i cechują się wyjątkowym wyglądem. Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.

Oczekiwany standard wykończenia

Do miejsc narażonych na wilgoć, czyli kuchni i łazienek warto wybrać parapety z PCV lub kamienne, które są odporne na nią. Kamień jest jednak dużo  droższy od PCV. Pamiętaj, że wybór powinien zależeć od spójnej koncepcji wnętrza. Musi pasować do podłóg, blatów czy mebli. Warto wykorzystać te same materiały decydując się na parapety i inne elementy w pomieszczeniu. Zbyt dekoracyjny i klasyczny charakter wnętrza mógłby źle komponować się z parapetami z tworzywa sztucznego.  Warto powtarzać dominujące kolory we wnętrzu z wyborem parapetu. Wówczas stworzysz spójną całość.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge