Remont kuchni – o czym warto pamiętać?

Udostępnij na:

Planując remont kuchni trzeba zastanowić się nad doborem materiałów do wykończenia wnętrza oraz wyborem mebli kuchennych. Wykonanie projektu i konsultacja z fachowcami, którzy będą wykonywać remont pozwoli uniknąć nieporozumień i finalnie stworzyć kuchnię, o jakiej marzyło się od dawna.

Malowanie ścian – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim odnawiając ściany w kuchni należy się zastanowić czy przy kuchence nie chcemy zamontować dodatkowo płyty szklanej bądź położyć kafelek. Jeśli piekarnik z kuchenką stoi blisko ściany zasadne jest zastosowanie takiego rozwiązania, które ograniczy pryskanie tłuszczu na ścianę, pozostawiającego trudne do zmycia plamy. Warto również zdecydować się na zmywalną farbę do kuchni, dzięki czemu drobne zabrudzenia będzie można usunąć wilgotną szmatką i płynem. Takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne niż kładzenie dodatkowych płytek na ścianie. Kafelki lub płytę szklaną lepiej wykorzystać w miejscu pomiędzy meblami kuchennymi. Możemy na ściany wykorzystać również dekoracyjną tapetę z włókna szklanego, odporną na wilgoć. Tylko taka sprawdzi się w kuchni.

Na jaką podłogę można się zdecydować?

Wybierając podłogę do kuchni należy pamiętać, by była odporna na ścieranie, a także wytrzymała i wodoodporna. Do wyboru mamy gres, podłogę żywiczną, a także panele drewnopodobne. Nie można stosować zwykłych paneli, gdyż pod wpływem wilgoci odkształcałyby się. Decydując się na podłogę żywiczną, ze względów łatwego utrzymywania w czystości, trzeba pamiętać, że jej wykonanie wymaga nie lada precyzji i trzeba je powierzyć doświadczonym specjalistom. Z kolei wybierając gres mamy pewność trwałości na lata, możemy go również doskonale dopasować do nowoczesnych mebli kuchennych.

aranżacja kuchni

Rozmieszczenie sprzętów w kuchni

Trzeba dobrze zastanowić się nad rozmieszczeniem sprzętów w kuchni. Ważne by strefa robocza ze sobą sąsiadowała, tzn. kuchenka zlewozmywak a także blat roboczy znajdowały się blisko siebie. Jeśli przed remontem trzeba było przechodzić z jednego końca kuchni na drugi, od blatu roboczego do kuchenki, warto zaplanować je w innym miejscu, jeśli pozwala na to rozmieszczenie instalacji. Można również zdecydować się na nowoczesne meble kuchenne w zabudowie. W takiej sytuacji należy najpierw zakupić sprzęt AGD, a potem dokonać niezbędnych pomiarów pozwalających na zabudowanie w meblach kuchennych np. zmywarki oraz kuchenki mikrofalowej. Wszystko musi zostać wymierzone z dużą precyzją, zapewniającą zarówno estetykę, jak i komfort korzystanie z mebli kuchennych.

Remont kuchni – na jakie formy zabudowy nowoczesnych mebli kuchennych możemy się zdecydować?

Zanim wybierzemy nowoczesne meble kuchenne musimy zaplanować ich rozmieszczenie. Możemy zdecydować się na układ jednorzędowy. Stosowany jest on najczęściej w małych prostokątnych kuchniach. Jeśli chce się utworzyć tzw. trójkąt roboczy, czyli umieścić lodówkę obok zlewu i blatu roboczego, a naprzeciw kuchenki, trzeba mieć możliwość ułożenia mebli kuchennych w kształcie litery U, L lub w wersji dwurzędowej.

Dodatkowe światło w przestrzeni roboczej

Starszego typu kuchnie często wyposażone są w jedno główne źródło światła i pozbawione są oświetlenia punktowego, które w przypadku kuchni, a szczególnie przestrzeni blatu roboczego jest bardzo istotne. Sprawdza się również w przypadku nowoczesnych mebli kuchennych, tworzących wyspy. Wykorzystanie świetlówek lub lamp typu led powinno dobrze się sprawdzić. Można zastosować popularne i modne rozwiązanie w postaci taśm led, które nie tylko wyglądają efektownie i zapewniają dodatkowe źródło światła, ale również pozwalają na oszczędzenie energii elektrycznej. W nowoczesnej kuchni można zastosować również oświetlenie halogenowe nad górnymi szafkami. Trzeba również pamiętać o doświetleniu kuchennego stołu. Można zastosować lampy wiszące zamontowane szeregowo. Tak doświetlona kuchnia zapewni komfort przygotowywania posiłków wieczorami. Stworzy również przytulny nastrój zachęcający do spędzania w niej więcej czasu.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge