Sposób na czyste ściany w kuchni

Udostępnij na:

Kuchnia to miejsce, w którym, ze względu na zmiany temperatury oraz wydobywające się często opary ciężko jest utrzymać idealną barwę ścian. Każda osoba, która przez dłuższy czas korzystała z jednego pomieszczenia tego typu doskonale wie, iż z biegiem czasu staje się ono coraz bardziej poszarzałe i traci swój blask. Jak przywrócić je do świetności?

Dbałość o ściany w kuchni zacząć należy od doboru odpowiedniej farby. Podstawowym kryterium ich zakupu nie powinna więc być cena, ale jakość i możliwość swobodnego i łatwego zmywania bez narażania na utratę kolorów czy powstanie przebarwień. Należy również sprawdzić jak farba reaguje na najczęstsze w tym pomieszczeniu plamy, a więc te, które są tłuste, i czy ich zmywanie nie uszkodzi jej struktury.

Z występowaniem plam należy się pogodzić, ponieważ są one skutkiem obróbki cieplnej produktów spożywczych, jaką wykonujesz w tym właśnie pomieszczeniu. Najmniej skutecznym oraz niepolecanym przeze mnie sposobem na ich usunięcie jest zamalowywanie. Jego skutkiem będzie jedynie to, iż na ścianę zostaną nałożone kolejne warstwy farby niewyglądające estetycznie i mające tendencję do łuszczenia się i schodzenia płatami ze ścian.

Istnieją jednak inne sposoby, które są skuteczne. Jednym z nich jest zeszlifowanie zacieków, czyli zdarcie farby w miejscu gdzie one powstały oraz usunięcie tynku, po to by na nowo otynkować dane miejsce i wykończyć je gładzią gipsową.

Dobrym pomysłem będzie również odizolowanie zacieków za pomocą farby gruntującej (podkładowej). Dzięki jej wykorzystaniu utworzysz na ścianie warstwę nieprzepuszczalną, która wyrówna i zredukuje chłonność podłoża, przez co uzyskasz taką samą przyczepność i odcień jednolity na całości malowanej powierzchni.

Należy również rozważyć położenie płytek ceramicznych w kuchni zamiast tradycyjnego malowania. Mają one szczególne zastosowanie pod tym względem w okolicach płyty grzejnej, zlewie czy też kuchence. Powinny one mieć powierzchnię gładką bądź być pokryte grubą warstwą szkliwionego klinkieru lub gresu, bądź po prostu szkliwa. Zapobiegnie to powstawaniu brudu i osiadaniu kurzu czy tłuszczu.

Innym rozwiązaniem są powierzchnie zrobione z blachy ryflowanej lub szkła. Tutaj czyszczenie jest najprostsze, a dodatkowo pomieszczenie uzyskuje bardzo nowoczesny i czysty wygląd.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge