Zielnik na tarasie – jak go założyć?

Udostępnij na:

Pięknie pachną i stanowią nieoceniony dodatek do potraw. Jeśli chcesz wzbogacić smak i aromat przygotowywanych przez siebie posiłków o świeże zioła, załóż zielnik na swoim tarasie lub balkonie. Już kilka sadzonek dzięki umiejętnej pielęgnacji dostarczy ci aromatycznych dodatków, a w rezultacie twoja kuchnia będzie jeszcze smaczniejsza.

Zanim przystąpisz do zakładania zielnika, wygospodaruj miejsce na sadzonki. Większość ziół lubi słoneczne stanowiska, dlatego jeśli twój taras lub balkon jest zorientowany na południe lub zachód, będzie on idealnym miejscem do uprawy. Rośliny warto również ciekawie wyeksponować, dlatego zadbaj o atrakcyjne doniczki lub skrzynie. Możesz je przytwierdzić do ściany lub umieścić na parapecie –  ważne, aby twój zielnik dobrze komponował się z wystrojem całego tarasu. Ciekawe porady aranżacyjne odnośnie uprawy roślin oraz innych wnętrzarskich ozdób znajdziesz w artykule: Dekoracje do wnętrz, które nigdy nie wyjdą z mody.

Wybór roślin

basil-932079_1280 (1)

To, jakie zioła będziesz uprawiał na swoim tarasie zależy przede wszystkim od twoich upodobań. Warto jednak postawić na gotowe sadzonki, które następnie przesadzisz do skrzyń lub doniczek, niż samodzielnie wysiewać nasiona. W tym drugim przypadku jest to trudniejsze zadanie i wymaga regularnej pielęgnacji, dlatego może skończyć się niepowodzeniem w przypadku osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w uprawie roślin.

Najpopularniejsze zioła uprawiane w doniczkach, których uprawa jest dość prosta to: bazylia, pietruszka, kolendra, cząber, koper, majeranek, estragon, szałwia, tymianek, lubczyk oraz mięta.

Pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji zielnika jest jego regularne podlewanie. Jeśli twój ogródek ziołowy na tarasie znajduje się w pełnym nasłonecznieniu, pamiętaj, że rośliny należy podlewać znacznie częściej, niż te domowe. Jeśli posadzisz sadzonki w żyznej ziemi (w sprzedaży dostępne są mieszanki przeznaczone do uprawy ziół) nawożenie roślin nie będzie konieczne. Jeśli jednak nie będą one szybko rosły, postaw na naturalne bio nawozy. Ponadto zioła należy regularnie przycinać, co pobudzi proces ich krzewienia się oraz wzrostu nowych liści.

top-view-1248955_1280

Zakładając zielnik na tarasie czy balkonie pamiętaj o odpowiednim dobrze doniczek. Najlepiej postawić na dość ciężkie doniczki ceramiczne, posiadające dziurkę odpływową oraz podstawkę. Dzięki temu wiatr nie przewróci sadzonek, a nadmiar wody będzie z nich uchodził i w efekcie przelane rośliny nie będą gnić.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge