10 ciekawostek o Nutelli, których możesz nie znać

Udostępnij na:

Nutella – nazwa tego kremu działa niczym magiczne zaklęcie – rozpala serca i umysły zwyczajnych ludzi. Wielu udaje, że potrafi koło niej przejść obojętnie ale to nieprawda. Poniżej 10 mało znanych faktów o tym przysmaku.

David_-_Napoleon_crossing_the_Alps_-_Malmaison1

Po pierwsze – za powstanie Nutelli po części odpowiadają… Napoleon Bonaparte i Adolf Hitler. Tak, nie przesłyszałeś się – właśnie oni. Cała historia zaczyna się w 1806 roku w momencie nałożenia na Wielką Brytanię blokady kontynentalnej, która w zamyśle francuskiego cesarza, miała złamać gospodarkę brytyjską i doprowadzić do upadku kraju. Skutkiem tego były znaczne wzrosty ceny czekolady, co odbijało się i na cenach innych produktów. Co jednak zrobili przedsiębiorczy cukiernicy? Zaczęli dodawać do drogiego surowca orzechy, aby powiększyć jego objętość, pozostawiając taką sama cenę. O sprawie pewnie by zapomniano (wraz z upadkiem Napoleona), gdyby nie II Wojna Światowa – przez nią nastąpiły te same braki, którym, w 1946 roku, zaradził Pietro Ferrero, wypuszczając na rynek „Pasta Gianduja” czyli „Nutellę”.

hqdefault

Po drugie – Nutella brała udział w biciu rekordu Guinessa. W 2005 roku w Gelsenkirchen odbyło się „Największe Kontynentalne Śniadanie” w którym wzięło udział 27 854 osób.  Jak myślisz – co zajadali?

large

Po trzecie – Nutella jest sprzedawana częściej, niż rodzi się nowy człowiek. Słoik ze słodkościami zmienia właściciela co 2.5 sekundy, a nowa istota ludzka przychodzi na świat co 8.

NutThief_thumb

Po czwarte – Nutella powoduje przestępczość. Nieznani z imienia i nazwiska rabusie ukradli w Niemczech ciężarówkę z ładunkiem o wartości 20 000 dolarów. Zgadnij, cop było w środku? Kradzieży dokonano świadomie.

130608_023108_OI manufactures new NUTELLA jar

Po piąte – Nutella sprzedawana w ciągu roku wystarczyłaby do pokrycia 1000 boisk do piłki nożnej.

nutella_kid_im_in_heaven__2013-06-18

Po szóste – Nutella we Włoszech stała się bardzo popularna, również dzięki akcji marketingowej, polegającej na „posmarowaniu” kromki chleba słodkim kremem, każdemu dziecku, które z takową zjawi się w specjalnie oznaczonych punktach.

Nutella

Po siódme – Nutella okrąża ziemię – jej słoiczkami, wyprodukowanymi w ciągu roku, można to zrobić 1.4 razy.

a8c7290099a3f5fef047ca60b80ab5b9

Po ósme – Nutella z powodzeniem sięga od Bałtyku po ujście Wisły – jej opakowaniami można obłożyć dwa brzegi polskiej „królowej rzek”.

nutella-world

Po dziewiąte – Nutella produkowana przez dwa lata wystarczyłaby do ustawienia granicy Polski (wodnej i lądowej).

nutella-funny1

Po dziesiąte – Nutella – tak miało brzmieć imię małej Francuzki, która przyszła na świat w w styczniu tego roku. Sąd odmówił jednak zgody.

PS Jako, że dotrwałeś do końca listy – nagroda – przepis na przepyszne ciasto Nutellowe bez konieczności pieczenia. Smacznego!

Udostępnij na:

2 Responses

Dodaj komentarz

CommentLuv badge