Porady

Zielnik na tarasie – jak go założyć?

Pięknie pachną i stanowią nieoceniony dodatek do potraw. Jeśli chcesz wzbogacić smak i aromat przygotowywanych przez siebie posiłków o świeże zioła, załóż zielnik na swoim tarasie lub balkonie. Już kilka sadzonek dzięki umiejętnej pielęgnacji dostarczy ci aromatycznych dodatków, a w rezultacie twoja kuchnia będzie jeszcze smaczniejsza.

Continue reading

Pokaż mi swoją kuchnię, a powiem ci, kim jesteś!

Charakter człowieka odczytamy z jego oczu, postawy, gestów, tików i nawyków. Bardziej zaawansowane w znajomości behawioryzmu osoby odgadną, co w człowieku siedzi, po samym jego chodzie. Chytre Cyganki wyczytają to z dłoni. Wróże Macieje i inni uduchowieni nawet z samego głosu, nie przejmując się nazbyt, jeśli na linii będą trzaski (liczy się jedynie wpłata na konto). My zaś – dekoratorzy wnętrz, architekci, budowlańcy i pozostali szaleńcy lubujący się w ciągłym przemeblowywaniu pomieszczeń – charakter odczytamy z kuchni!

Mając na uwadze niestabilność emocjonalną części internautów, brak dystansu do świata oraz krążącego bez względu na porę roku wirusa powodującego groźną chorobę zwaną Hejterstwem Pospolitym, pragnę zaznaczyć już na wstępie, że tekst został napisany w tonie żartobliwym i nie ma na celu obrażenia nikogo, zwłaszcza posiadaczy tak zacnych i dopracowanych w każdym szczególe kuchni.

fot. slgckgc/Flickr
fot. slgckgc/Flickr

Kuchnia rekompensująca

Na pierwszy ogień leci kuchnia miłośnika szybkich i drogich aut, za dużych skórzanych butów, zajmującego cały nadgarstek zegarka na pasku z aligatora oraz kobiet młodszych o co najmniej trzydzieści lat. Co te wszystkie elementy łączy? Mały sprzęt właściciela. Oczywiście mam tu na myśli sprzęt AGD, na przykład kuchenkę lub mikrofalówkę.

Aby ukryć drobne mankamenty, mały sprzęt należy otoczyć rzeczami jeszcze mniejszymi, w tym przypadku szafkami. Jeśli wybierzemy kolor kompletnie niepasujący do głównego bohatera ekspozycji, wyeksponujemy to, co trzeba. Bo na co pada wzrok w pierwszym momencie? Na kuchenkę, otóż to!

kelly
fot. kelly/Flickr

Prawie jak z tumblr… tylko nie

Właścicielką drugiej kuchni jest mama roztrzepanej dwunastoletniej bloggerki modowej, która słyszy, że w którymś kościele biją dzwony, ale nie do końca wie, w którym. (W nieco bardziej przerażającej wersji możemy przypuszczać, że dwunastolatka nie istnieje, a dorosła kobieta próbuje odbić sobie w internecie lata życia z rodzicami, którzy wszystkiego jej zabraniali).

Biel i beż obecnie królują, jasne projekty aranżacji wnętrz można znaleźć w katalogach sklepów, na bardziej popularnych portalach takich jak tumblr.com, ale i osobistych blogach wnętrzarskich. Wzorują się na nich miliony pań domu. Jednym wychodzi to lepiej, innym jak na załączonym zdjęciu.

 

fot. Dan4th Nicholas/Flickr
fot. Dan4th Nicholas/Flickr

Studencki misz-masz

Patrzysz: kuchnia. Myślisz: studenci. Szafki pamiętające PRL, tysiące plastikowych opakowań, których zawartość ratuje życie w dniu wypełnionym wykładami od 8:00 do 20:00 i jednorazowe ręczniczki. W tle oliwa z oliwek, w której już dawno znajduje się coś zupełnie innego. Oddaleni o niezliczoną liczbę kilometrów od tego pomieszczenia i o lata od tych pamiętnych czasów, niemal czujemy zapach własnych imprez i smak bycia studentem.

I póki tak wyglądająca kuchnia należy do studentów lub staruszków stojących jedną nogą w grobie, nie mamy się do czego przyczepić. Szafki trzymają się na śrubach, szuflady wysunąć się da, blat jest w stanie unieść toster (nawet dwa, bo tostów nigdy dość, zwłaszcza podczas zakrapianej domówki), czajnik i mikrofalówkę – czyli sprzęty typu „must have” w domach młodych osób – więc wszystko gra.

fot. Phil Gold/Flickr
fot. Phil Gold/Flickr

Kuchnia tysiąca stylów

W ramach opisu właściciela tego pomieszczenia można wymienić więcej cech charakteru niż informacji na temat jego tożsamości. Przede wszystkim jest to osoba zagubiona, niezdecydowana, kapryśna i szukająca siebie. Jednego dnia jest hippisem, drugiego metalem, raz stawia na klasykę, raz na nowoczesność, czasem bywa kobietą, kiedy indziej mężczyzną…

W tym szaleństwie poszukiwań najbardziej obrywa się kuchni – wizytówce każdego domu, stojącej na drugim miejscu zaraz po salonie. Widać współczesne sprzęty, oczywiście każdy z innej serii i od innego producenta, poniżej starodawne kafle, a wyżej szafki, od których włos się na głowie jeży. Ścianom poświęćmy minutę milczenia.

fo-ol
fot. fo.ol/Flickr

Kiedy trochę cię stać, a trochę nie stać

Przedostatnia kuchnia należy do osoby, która wygrała kilkadziesiąt tysięcy w totka, ale zanim zorientowała się, że nie opłaciła jeszcze remontu mieszkania, którego sobie zażyczyła w pierwszej kolejności, większość została utopiona w najgłupszych, za to najpopularniejszych inwestycjach (przejazdach limuzynami, kupowaniu sprzętu do polowania na bizony, podcieraniu się banknotami i paleniu ich – tego typu nowobogackich rozrywkach).

Efekt był tragiczny. By zapłacić ekipie remontowej, nieszczęśnik musiał się zapożyczyć. Starczyło na podstawy, na meble niestety już nie. Samą bazę udało się jeszcze kupić w miarę nową – na Gumtree – ale drzwi i szuflady niestety trzeba było zamontować stare, pożółkłe od dziesiątek lat obcowania z zamieszkującym dom palaczem.

fot. Scott Rubin/Flickr
fot. Scott Rubin/Flickr

Kuchnia a la dom wariatów

Jeśli zastanawiacie się, co jest na ścianach znajdujących się po prawej stronie oraz za plecami fotografującego, wasze przypuszczenia są bardzo prawdopodobne – znajduje się tam jeszcze więcej szafek. Mało tego, szafki lecą przez całą długość mieszkania, wychodzą przez drzwi wejściowe i otaczają dom, a potem uciekają przez ogród dalej w świat. Praktycznie nigdy się nie kończą.

Ale to jeszcze nic. Ich właściciel – przyzwyczajony do gładkich ścian i drzwi bez klamek – postanowił upodobnić je do mebli znajdujących się w poprzednim miejscu zamieszkania. Nie bez powodu głównym kolorem jest biel. W zasadzie chciał zamówić cały komplet w bieli, ale gdy sprzedawca zobaczył jego rozbiegany wzrok i ślinę kapiącą z lewego kącika ust na podłogę salonu meblowego, wycofał się i zaznaczył w karcie zamówienia, że dla bezpieczeństwa psychicznego klienta lepiej dodać trochę brązu.

Tekst przygotowała moja serdeczna przyjaciółka Olga.

Czy warto kupić okap kuchenny?

Chociaż wiele osób jest tego całkowicie nieświadomych, okap tak naprawdę jest jednym z najważniejszych urządzeń, jakie powinny znaleźć się w każdej kuchni. Okap to urządzenie, które pozwala na usuwanie oparów z pomieszczenia. Ponadto – dobrej jakości sprzęt potrafi wchłonąć także tłuszcz, co pozwala na utrzymanie kuchni w czystości.

Okapy do małych mieszkań

Okapy są szczególnie ważnym elementem w przypadku mieszkań niedużych rozmiarów. Bardzo często w takich mieszkaniach stosuje się model kuchni otwartej lub aneksu kuchennego. Oczywiście z jednej strony jest to oszczędność miejsca i bardzo dobry zabieg architektoniczny, z drugiej jednak strony warto zauważyć, że w takim ułożeniu znacznie szybciej rozchodzą się zarówno para, jak i wszelkie zapachy powstałe w procesie gotowania. Zazwyczaj również takie kuchnie nie posiadają okna, co dodatkowo utrudnia wentylację całego mieszkania.

home-1416381_960_720

Duży wybór

Wielu osobom okapy kuchenne kojarzą się wyłącznie z kawałkiem blachy i wiatrakiem. Trzeba przyznać, że taka wizja nie napawa zachwytem. W dzisiejszych czasach wybór okapów kuchennych jest tak duży, że często stają się one niewidoczne lub są elementarną ozdobą danego pomieszczenia. W sklepach z wyposażeniem kuchni można zauważyć okapy w różnych kształtach oraz kolorach. Ponadto w specjalnych przypadkach mogą one być wykonywane na zamówienie – w zależności od wielkości pomieszczenia i indywidualnych wymagań klienta. Jeśli chcemy wybrać najlepszy okap, warto przeczytać ten artykuł: Kupujemy okap kuchenny – zobacz, jakimi parametrami kierować się przy wyborze.

Nowoczesne kuchnie

W nowoczesnych kuchniach bardzo często montowana jest na środku pomieszczenia wyspa, na której znajduje się płyta indukcyjna. Również w takim przypadku można dopasować okap do nowoczesnego pomieszczenia. Trzeba jednak zauważyć, że tego rodzaju sprzęt jest bardzo drogi i niestety nie każdy może sobie na niego pozwolić. Najprostsze okapy, które nie są produkowane na specjalne zamówienie i dostaniemy je od ręki, w sklepie z wyposażeniem rtv i agd kosztują niewiele – dostaniemy modele w cenie nawet od 100 złotych. Koszt jest niewielki, a komfort i wygoda w domu zdecydowania zauważalna już od pierwszego użycia takiego okapu.

Jak wybrać konkretny zlewozmywak?

Zdawać by się mogło, że wybór zlewozmywaka to prosta sprawa. Przecież jest masa bardziej skomplikowanych sprzętów, w jaki musimy naszą kuchnię wyposażyć. Jednak nic bardziej mylnego. Na pewno warto skupić się na niektórych aspektach.

Materiał

Już samo wybranie materiału, z jakiego zrobiony jest zlewozmywak, może nastręczać pewne trudności. Wiele osób decyduje się na stalowe, ponieważ nie są drogie i są proste w utrzymaniu. Do tego są wytrzymałe, więc nie trzeba się martwić, że na przykład uszkodzą się w transporcie. Jednak coraz bardziej na popularności zyskują zlewy kompozytowe. Są bardzo lekkie i bardzo łatwe w utrzymaniu. Na pewno również zachęca fakt, że można je nabyć w różnych kolorach. To bardzo zwiększa walory dekoracyjne takiego wyposażenia kuchni.

Granitowe lub kwarcowe

Bardzo ładnie prezentują się zlewozmywaki granitowe oraz kwarcowe. Są dużo cięższe od powyższych rodzajów, jednak dużo wnoszą do wystroju kuchni, sprawiając, że jest ona bardziej elegancka. Nie należą niestety do najtańszych, dlatego też nie każdy zdecyduje się właśnie na taki wybór. Jeszcze bardziej eleganckie są zlewozmywaki ceramiczne, które wyglądają niesamowicie estetycznie i są bardzo trwałe, jednak z takimi cechami wiąże się oczywiście wyższa cena.

basin-1502544_960_720

Pojemność zlewu

Kolejną ważną sprawą jest pojemność zlewu. Tutaj wybór jest również spory, ponieważ na rynku możemy znaleźć bardzo różne modele. Jednak podstawowy podział to jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe oraz największe, czyli dwu i półkomorowe. Wszystkie one mogą być z ociekaczem lub bez. To od tego ile mamy miejsca w kuchni oraz jak często korzystamy ze zlewu, zależy to, jakiego zlewu potrzebujemy. Gdy mamy zmywarkę, z której korzystamy, to również powinniśmy przemyśleć zakup mniejszego zlewu. Jednak tutaj już wiele zależy od naszych potrzeb. Może także będzie pomocny artykuł Rodzaje zlewozmywaków: jak wybrać idealne rozwiązanie dla swojej kuchni?

Pozostałe kwestie

Już decyzja dotycząca materiału oraz wielkości modelu jest trudna, a co dopiero konkretny wymiar, sposób montażu czy jakieś dodatkowe wyposażenie albo ciekawe funkcje. Na pewno dla wielu osób ograniczeniem i zarazem sposobem na podjęcie decyzji, będzie ustalenie konkretnego budżetu i trzymanie się go. To w jakiś sposób pomoże nam podjąć konkretną decyzję.

Wybieramy podgrzewacz wody. O czym pamiętać?

Wybierając podgrzewacz do wody w naszym domu należy się zastanowić, jaki rodzaj będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Jednym z rozwiązań jakie można zastosować jest gazowy ogrzewacz przepływowy. Urządzenie tego typu jest przeznaczone przede wszystkim do powieszenia na ścianie. W obudowie takiego grzejnika znajduje się specjalny palnik wraz z małym wymiennikiem ciepła. Spalanie podgrzewa wodę w wymienniku i daje możliwość jej regulacji na poziomie od 35 do 60 stopni Celsjusza. Podgrzewacz uruchamia się w momencie zarejestrowania przepływającej w nim wody. Nowoczesny podgrzewacz gazowy uruchamia się zaledwie po kilku sekundach – w przedziale od 2 do 3. Po uruchomieniu musimy chwilę poczekać, aż woda nabierze temperatury – ważne jest, aby podgrzewacz znajdował się najwyżej w odległości od 5 do 6 metrów. Jeżeli odległość będzie za duża woda może się dłużej grzać.

Wszystkie podgrzewacze z rodzaju gazowego posiadają dwa rodzaje komór spalania – mogą one być otwarte lub zamknięte. Podgrzewacze z zamkniętą komorą są najbezpieczniejsze. W otwartych komorach spaliny mogą wydostać się do pomieszczenia. Podgrzewczy nie trzeba podłączać do kominka – wystarczy zwykły przewód wentylacyjny.

Kolejnym rodzajem podgrzewacza do wody, to ten, który jest zasilany prądem. Z reguły jest to zbiornik na wodę o pojemności od 30 do aż 200 litrów, w którym jest wbudowana grzałka. Moc grzałki nawet w największych zbiornikach nie przekracza mocy 2 kW. Zbiornik podłączony jest do zwyczajnego gniazdka 230 V., jednakże trzeba pamiętać o tym, że im większa pojemność zbiornika na wodę, tym dłużej się on będzie nagrzewał.

Jeżeli zagrzejemy duży zbiornik i zużyjemy tylko niewielką część wody, to chcąc użyć wody jeszcze raz np. za kilka godzin woda będzie ostudzona i koniecznie trzeba będzie ją zagrzać jeszcze raz. Jest to ogromne marnowanie energii i pieniędzy – w przeciwieństwie do podgrzewacza na gaz. Więcej w Castoramie.

Parapety wewnętrzne – funkcjonalny i estetyczny element wykończenia

Parapety pełne pięknych i bujnych kwiatów uatrakcyjniają wnętrza i dodają przytulności. W zależności od aranżacji wnętrz można zdecydować się na parapety wykonane z drewna, kamienia naturalnego, laminowane czy z tworzywa sztucznego. To idealny element wykończenia wnęki w każdym domu czy mieszkaniu.

mount-small-kitchen-bar-table-decoration

Zalety posiadania parapetów

Parapety montuje się już na etapie tynkowania, dlatego warto przemyśleć odpowiednio wcześniej wybraną koncepcję. Konstrukcja  jest uszczelniona materiałem izolacyjnym. Parapet jest dzięki temu jeszcze bardziej odporny na uszkodzenia i łatwiejszy w konserwacji. Parapet zabezpiecza też grzejniki od góry. Unoszące się unosi wszelkie zabrudzenia i kurz do góry. Wówczas osadzają się one na grzejnikach, a parapety maskują ich widoczność.

Różne rodzaje parapetów

Parapety z PCV są odporne na zabrudzenia, zarysowania i zmieniające się warunki atmosferyczne. Według niektórych nie są w kolei tak estetyczne, jak konstrukcje drewniane. Parapety z PCV są bardzo popularne ponieważ są dostępne w kuszącej cenie, zaskakują lekkością i walorami użytkowymi. Tradycjonalistów zadowolą okna drewniane. Wykonuje się je z drewna bukowego, sosnowego, dębowego, który następnie jest pokrywany jest lakierem lub impregnatem.  Jeśli lubisz eleganckie i proste wnętrza, sięgnij po parapety z kamienia naturalnego. Są wytrzymałe, solidne i cechują się wyjątkowym wyglądem. Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.

Oczekiwany standard wykończenia

Do miejsc narażonych na wilgoć, czyli kuchni i łazienek warto wybrać parapety z PCV lub kamienne, które są odporne na nią. Kamień jest jednak dużo  droższy od PCV. Pamiętaj, że wybór powinien zależeć od spójnej koncepcji wnętrza. Musi pasować do podłóg, blatów czy mebli. Warto wykorzystać te same materiały decydując się na parapety i inne elementy w pomieszczeniu. Zbyt dekoracyjny i klasyczny charakter wnętrza mógłby źle komponować się z parapetami z tworzywa sztucznego.  Warto powtarzać dominujące kolory we wnętrzu z wyborem parapetu. Wówczas stworzysz spójną całość.

Dlaczego parapety wewnętrzne są ważne?

Parapety są bardzo ważnym elementem wykończeniowym wnętrza. Parapet powinien być dobrany dokładnie do wnętrza pomieszczenia, ale także do okna. Montowanie parapetu wewnątrz pomieszczenia odbywa się na etapie tynkowania – to właśnie wtedy powinno się myśleć o koncepcji wystroju pomieszczenia.

Prawidłowe osadzenie okna polega na montowaniu go w ocieplonej warstwie ściany – zapobiega to powstawaniu tak zwanych mostków termicznych. Parapety wykonuje się z kilku rodzajów materiałów – drewna, forniru oraz PCW. Najczęściej wybieranym materiałem jest PCW. Głównie ze względu na jego dużą odporność na zarysowania oraz na czynniki atmosferyczne. Jednakże parapety z PCW bardzo często mają bardzo mało estetycznie zakończenia po bokach. Parapety wykonane z PCW są bardzo lekkie, dodatkowo są łatwe w utrzymaniu w czystości oraz najtańsze spośród pozostałych oferowanych.

Na popularności zyskują także parapety wykonane z drewna. Jest to specjalny rodzaj drewna klejonego – nie tak jak dawniej wykonywało się parapety z całej części deski. Dzięki takiemu wykonaniu parapetu nie pracuje on w całości.

Do produkcji parapetów drewnianych wykorzystuj się każdy rodzaj drewna. Najbardziej popularnymi są jednak dąb, sosna oraz buk. Parapet wykonany ze sklejki trzeba koniecznie zabezpieczyć lakierem, woskiem lub też przy użyciu specjalnej farby.

Trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy jaką jest dobór parapetu do pomieszczenia. Należy bowiem wziąć pod uwagę fakt, że inna wilgotność jest w kuchni, a inna w łazience. Parapety do łazienek wykonuje się z postformingu, który jest równie tani jak PCW. Kamień jest także skutecznym materiałem do zastosowania jako parapet łazienkowy. Najlepszy jest granit – jest on bardzo twardy, a także odporny na wszelkie zmiany temperatur.

Wybór parapety zależy przede wszystkim od nas samych. Wybór jest bardzo duży – pierwszym elementem jest fakt, z jakiego materiału chcemy wykonać parapet. Najbardziej popularny jest oczywiście materiał PCW, a także drewno. Kolejnym elementem jest kwestia, w jakim miejscu chcemy zamontować parapet – w łazience, pokoju czy kuchni.