Bądźmy szczerzy – ile razy przyszło nam na myśl, że nie rozwijamy swoich skrzydeł w kuchni tylko dlatego, żeby nie mieć później do czynienia ze zlewem pełnym brudnych naczyń? Kiedy pojawia się w naszej kuchni zmywarka, możemy wreszcie dać upust swoim kulinarnym talentom. Jednak to nie wszystko, bo wraz ze sprzętem myjącym wybraliśmy oszczędności wody oraz energii. Jak odsunąć w czasie niebezpieczeństwo awarii? Oto żelazne zasady, które warto stosować odpowiednio często.
Do luksusu przyzwyczajamy się szybko. Kiedy jesteśmy go pozbawieni – a tak się dzieje, kiedy awarii ulegnie zmywarka – doceniamy ogrom pracy, który był nam oszczędzony. Żeby naczynia wyciągane ze zmywarki były ciągle błyszczące i czyste jak nowe, musimy zmywarce nieco pomóc. Jak to zrobić?
Po pierwsze – sól
Uzupełnianie wskazanego przez producenta poziomu soli do zmywarek jest koniecznością wynikającą ze składu wody, której używamy w gospodarstwach domowych. Jest na ogół twarda, skąd konieczność jej zmiękczenia. Wiele osób jest przekonanych, że stosowanie reklamowanych w telewizji tabletek do zmywarki typu 3 w 1 wyczerpuje tę kwestię – otóż nie. Te środki myjące mają co prawda w sobie odpowiednią sól, ale jej ilość jest dostosowana do zmiękczonej wcześniej wody. Dlatego ważne jest, aby regularnie uzupełniać sól w specjalnie do tego przeznaczonym zbiorniku, a jeśli mamy wskaźnik poziomu soli na wyświetlaczu zmywarki, reagujmy natychmiast, jeśli alarmowa dioda zacznie migać.
Które naczynia można myć w zmywarce?
Producenci naczyń zawsze informują czy ich wyroby można zmywać w urządzeniu mechanicznym i powinniśmy to respektować. Nie dlatego, że uszkodzimy talerze czy malowane na nich wzory i desenie – porcelanę zawsze można uzupełnić, ale dlatego, że możemy uszkodzić zmywarkę, na przykład jej obracające się ramiona. Do mycia kieliszków wybierzmy specjalny program do zmywania naczyń delikatnych, a cięższe naczynia, takie jak garnki czy patelnie umieścić należy w dolnym koszu.
Jak dbać o czystość zmywarki?
Nasz sprzęt myjący wymaga regularnego czyszczenia – tego z zewnątrz i tego od wewnątrz. To ostatnie jest szczególnie ważne w przypadku bardziej zaawansowanych technologicznie zmywarek, w których woda jest oszczędzana maksymalnie efektywnie. Jeśli zostanie ona zanieczyszczona resztkami jedzenia już na początku pracy, z oszczędności będą nici. Raz na miesiąc przygotujmy zmywarce kąpiel – bez naczyń w środku, ze specjalnym myjącym wkładem, w największej możliwej temperaturze. Z pewnością pomocne będzie także spłukiwanie naczyń z resztek jedzenia przed włożeniem ich do odpowiedniego kosza. Warto, by o tym pamiętać i wyrobić w sobie nawyk. Nieco uwagi poświęcić trzeba uszczelkom na dole uchylanych drzwi – te po przetarciu dobrze jest natłuścić.
Dlaczego dysze i filtr powinny być czyste?
Poruszające się ramiona są wewnątrz puste po to, aby rozprowadzać nimi gorącą wodę silnym strumieniem. Jeśli zapcha się któraś z dysz (a zobaczymy to po niedomytych naczyniach), trzeba ją udrożnić. Równie ważna jest dbałość o czystość filtra montowanego najczęściej na dnie maszyny. Ten przepłukujemy regularnie pod strumieniem bieżącej wody i oczyszczamy ręcznie z większych odpadków. Gdy o tym zapomnimy, grozi nam awaria sprzętu połączona z zalaniem mieszkania!