Wybieramy robota kuchennego

Udostępnij na:

Co prawda odległe od wizji science-fiction, w których posiłki przygotowuje mechaniczna armia pod wodzą maszyny w kucharskiej czapce, roboty kuchenne potrafią skrócić przygotowywanie niektórych potraw do minut. Zanim jednak kupisz swojego nowego wybawiciela od kuchennych obowiązków, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Przeznaczenie

Wbrew pozorom to najważniejsze pytanie które powinieneś sobie zadawać – do czego mi się przyda? Zastanów się dobrze, ponieważ zbyt często sprzęt z nadmierną ilością funkcji trafia na półkę i tylko się kurzy. Dlatego określ swoje potrzeby kuchenne w zakresie mieszania, ubijania i mielenia. Jeśli robisz to sporadycznie, podamy ci kilka prostych rozwiązań na końcu artykułu, jeśli dużo pieczesz i gotujesz zastanów się nad kupnem robota kuchennego. Pamiętaj jednak że to dość kosztowny sprzęt, dlatego lepiej jeśli potrzeba w kuchni jest realna, a sam zakup nie ma być impulsem do częstszego gotowania.

Moc

Na rynku znajdziesz urządzenia o przeróżnej mocy, dla nas najważniejsze będzie jak długo chcesz by twój robot pracował na pełnych obrotach. Maszyny z 400 W nie będą w stanie robić tego dłużej niż 15 minut, dlatego doradzamy poszukiwanie modelu o poborze rzędu 800-1000 W. Jeśli zamierzasz kupić duży i skomplikowany robot kuchenny kierujemy się jak największym „spustem” urządzenia.

robot kuchenny

Obroty

Jeżeli nie planujesz mieszania betonu, ilość obrotów powinna może nie przekraczać 300 na minutę. Jeśli często masz do czynienia z potrawami w których szybkie spulchnienie gęstej masy jest kluczowe, możesz przekroczyć tą liczbę. Dobrze jeśli twój sprzęt będzie zaopatrzony w regulowaną prędkość mieszania, tak by można było dobrać ilość obrotów do konkretnego dania.

Wykonanie

Robot się ubrudzi – z tym możesz się pogodzić. Dlatego dobierz model, który łatwo możesz umyć, rozkładając na części. Jednym z ważniejszych elementów jest misa, w której dokonuje się większość pracy robota. Raczej nie kupuj tych wykonanych z plastiku, zwłaszcza jeśli będziesz intensywnie używał maszyny. Najlepsza będzie z grubego aluminium, szkła lub stali nierdzewnej, posłuży ci długie lata.

blender

Opcje

Praktycznie każdy dostępny dziś na rynku robot posiada wiele funkcji, nie musisz więc martwić się że zabraknie ci odpowiedniego trybu. Na pewno będziesz korzystać z miksowania, mieszania, ubijania i malaksera, poza tym sporadycznie przydaje się także wyrabianie ciasta i mielenie. Wszystkie dodatkowe będą używane od czasu do czasu, co nie oznacza że nie warto ich posiadać w swoim kuchennym arsenale. Nie zapomnij o bezpieczeństwie, sprawdź czy ma blokady powstrzymujące włączenie z otwartą pokrywą. Upewnij się że model posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem i wyjęciem mieszadeł, nie chcesz ryzykować poważnej awarii.

Zastępstwo

A co jeśli nie chcesz kupować dużej skrzynki z wielką ilością funkcji? Zawsze możesz po prostu kupić ręczny blender, który pomoże ci w codziennym gotowaniu. Te sprytne urządzenia dysponując co prawda mniejszą mocą, ale rekompensują to rozmiarem i możliwością operowania ręką, pomagając w przyrządzaniu zupy-krem i sosów. Wiele modeli ma dodatkowe końcówki, z kielichami do szatkowania, mielenia i przyrządzania koktajli włącznie, więc dobry blender może udanie zastąpić w mniejszej kuchni robota. Jeśli potrzebujesz bardziej dokładnej mieszania, kup mikser. W wersji ręcznej będzie oferował to samo co blender, plus więcej mocy i trybów. W wersji stacjonarnej (z podczepianą miską lub odchylany) zbliża się w użyteczności i cenie do mniejszych robotów, więc może być dobrym rozwiązaniem jeśli gotujesz okazjonalnie większe dania.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge