Nięzbędne sprzęty w kuchni studenckiej

Udostępnij na:

W życiu większości młodych ludzi przychodzi taki moment kiedy wyfruwają z rodzinnego gniazda aby zacząć studia bądź po prostu naukę w innym mieście. Jeśli jesteś taka osobą lub rodzicem studenta ten wpis jest dla Ciebie – właśnie tu odnajdziesz to bez czego ciężko będzie poradzić sobie w kuchni oraz unikniesz zabierania i gromadzenia rzeczy zbędnych.

Myśląc o wyposażeniu studenckiej kuchni należy wziąć pod uwagę trzy warianty – czy żak zamieszkiwał będzie akademik, dzielił z kimś mieszkanie czy też sam stanie się „Panem na domowych włościach”.

Akademik wydaje się sytuacją najbardziej klarowną nie jest to jednak prawda – jest tu kilka min na które łatwo wpaść. Przede wszystkim nie zabieraj do niego zbyt dużej ilości rzeczy bo w kuchni znajdziesz zazwyczaj garnki i patelnie. Jeśli jednak chcesz wziąć je swoje zdecyduj się na kupno możliwie tanich rzeczy, czyli takich, które w przypadku „zaginięcia w akcji” bądź „pożyczenia” nie spowodują dużej straty finansowej. W akademiku warto więc mieć:

1. Własne sztućce – nóż, widelec, łyżkę, łyżeczkę,

2. Własną szklankę i kubek,

3. Możesz (ale nie musisz) wziąć własny duży talerz oraz talerz głęboki,

4. Przyda się również kubek „bańka” (półlitrowy), najlepiej utrzymujący długo ciepło, do wszelkiej maści zup i dań „rozgrzewających”.

Garnki i patelnie najlepiej odpuść, a jeśli musisz mieć je ze sobą kup jak najtańsze.

DCF 1.0

Zanim zaczniesz korzystać z kuchni w akademiku musisz jednak być przygotowany na to, iż ludzie różnie podchodzą do takich spraw jak czystość oraz własność danej osoby. Problemem mogą być nieumyte naczynia ale także znikające z lodówki jedzenie. Pamiętaj aby w takich sytuacjach stanowczo ale bez agresji przedstawić swoje zdanie. Istnieje jednak możliwość, iż osoby zarządzające akademikiem same będą tępić tego typu zachowania poprzez regularne wyrzucanie brudnych naczyń bądź wprowadzenie dyżurów. Zwróć również uwagę, iż jeśli chcesz aby inni zachowywali się fair wymagaj tego przede wszystkim od siebie

d

Współdzielenie mieszkania przypomina sytuacje w akademiku jednak w tym przypadku będzie Ci łatwiej sprawować kontrolę nad czystością i własnymi rzeczami jednak Twoje ewentualne zaniedbania będą bardziej widoczne. W związku z tym, iż będziesz wiedział kto korzysta z Twoich rzeczy (bądź też umówicie się, że nie korzysta) możesz pozwolić sobie na zakup garnków o wyższym standardzie bądź wziąć ulubione z domu. Tu jednak mała uwaga – przedyskutuj ze swoim współlokatorem zasady jakimi rządzić się będzie wasza kuchnia oraz kwestie dbania o przywiezione (kupione) rzeczy. Dobrym pomysłem jest też wspólny zakup co każdemu da do myślenia zanim cokolwiek zniszczy. Utrzymanie porządku, jeśli wszyscy mieszkańcy będą przestrzegać zasad, nie będzie stanowiło żadnego problemu.

 kuchnia-1-bigCo warto więc zakupić do kuchni współdzielonej w mieszkaniu studenckim?

1. Sztućce (2 komplety),

2. Talerze (2 komplety),

3. Kubki i szklanki (2 komplety),

4. Duży i mały garnek,

5.Patelnię – jak najbardziej uniwersalną,

6. Można zastanowić się nad kupnem mikrofalówki bądź innego drobnego AGD lecz niezbyt drogiego,

7. Należy również porozumieć się ze współlokatorem odnośnie tego kto i w jakich ilościach kupuje „pomocniczy”sprzęt kuchenny – a więc ewentualne chochle, łopatki pomocne przy smażeniu i tym podobne akcesoria.

sprzęt-kuchenny-noż--jajko--łyżka--wagi--showvels--noże_435882

Zdecydowanie największe pole manewru da Ci samotne zamieszkiwanie mieszkania i wyposażenie własnej kuchni. W takim przypadku istnieje pewna ciekawa możliwość – w zamian za np. wymianę blatów czy zlewozmywaka możesz umówić się z właścicielem na obniżkę czynszu. Warto sprawdzić czy istnieje taka możliwość i uczynić swoją kuchnię miejscem takim, jakie Ci odpowiada.

 

kolorowe-kuchnie-kombinacje-kolorów-lago-13

 Mieszkanie samemu ma swoje plusy i minusy. Pierwszą kwestia jest to, iż za porządek i stan kuchni odpowiadasz Ty sam, a oczywistą sprawą jest, iż pewne rzeczy nie zrobią się same. Musisz więc wpoić w siebie nawyk samodyscypliny, mycia i sprzątania zaraz po przyrządzonym posiłku, a także dbania o własne sprzęty.

Bycie w mieszkaniu samemu oznacza również, iż to na Tobie spoczywa ciężar zakupu wszelkich sprzętów z jakich chcesz korzystać. Ja zalecałbym zakup:

1. Sztućce (4 komplety),

2. Talerze (4 komplety),

3. Kubki i szklanki (4 komplety),

4. Duży i mały garnek oraz średni,

5.Patelnię – jak najbardziej uniwersalną,

6. Mikrofalówkę oraz rozważyć zakup parowaru czy frytkownicy (wedle diety i upodobań).

Cokolwiek nie wybierzesz musisz mieć świadomość, iż właśnie teraz przekraczasz próg dorosłego życia i Twoje wybory będą miały swoje konsekwencje. Niech Cie to jednak nie przeraża, a zmotywuje do uczenia się co lubisz a co nie oraz wyrobienia gustu i smaku.

Powodzenia!

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge