Podczas urządzania własnej kuchni lub łazienki pierwszą rzeczą jaka nasuwa się na myśl jest odpowiedni dobór kafelków. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że na posadzkę musimy zastosować płytki solidniejsze, zaś na ściany nieco lżejsze. Przypominamy sobie także o modelach stosowanych na świeżym powietrzu, do wykańczania tarasów i balkonów. Jak więc dobrać kafelki odpowiadające naszym potrzebom? Krótka klasyfikacja płytek ceramicznych z pewnością nam w tym pomoże.
Stosowanie płytek ceramicznych w łazienkach i kuchniach jest nieprzypadkowe. Mają one za zadanie nie tylko dekorować Twoje ściany oraz posadzki, lecz również zabezpieczać je przed szkodliwym działaniem wilgoci, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach, w których wytwarza się para wodna.
Glazura najczęściej stosowana jest jako okładzina ścienna oraz materiał do wykańczania urządzeń sanitarnych w łazience. Cechuje się niską nasiąkliwością i jest średnio wytrzymała – w zupełności sprawdzi się jako płytki ścienne, ponieważ okładziny pionowe są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia, a przy tym są lżejsze i nie obciążają konstrukcji budynków.
Terakota, czyli płytki kamionkowe, najczęściej stosowane są do wykładania posadzek, czasami wykorzystuje się ją jednak także na ścianach. Jest to najmniej wytrzymały rodzaj płytek podłogowych. Jest jednak odporny na substancje żrące – kwasy i ługi.
Gres zadowala użytkowników zarówno swoimi właściwościami wytrzymałościowymi, jak i dekoracyjnymi. Wykazuje znakomitą odporność na uderzenia, a także potrafi imitować naturalne materiały wykończeniowe, jak kamień czy drewno – jest przy tym dużo tańszy.
Klinkier stosowany jest najczęściej na posadzki oraz na elewacje budynków. Jest bowiem mrozoodporny, a jego gładka powierzchnia jest niewrażliwa na zabrudzenia. Wyróżnia go także wysoka wytrzymałość. Niestety przy wszystkich zaletach jest jednak jednym z droższych materiałów wykończeniowych.