Zaparowane okna, swąd przypalonego kurczaka, dym i często panika. Takie atrakcje nie raz towarzyszą śmiałkom, którzy przygotowują coś w kuchni. Ratunkiem jest okap, którego zadaniem jest odprowadzanie zapachów i oparów, które powstają podczas gotowania i usunięcie nadmiaru wilgoci.
O parametrach, umiejscowieniu, zaletach i wadach tych urządzeń napisano chyba już wszystko. Ja natomiast chciałbym się skupić na rodzajach okapów i pokrótce je omówić.
Technologia
Rozróżnia się dwa systemy pracy:
Wyciąg – zasysa zanieczyszczone powietrze i kieruje je do przewodu wentylacyjnego, gdzie znajduje swoje ujście.
Pochłaniacz – działa w systemie zamkniętym i w praktyce jest wykorzystywany w większości przypadków. Powietrze jest oczyszczane przez filtry z tłuszczy, zapachu i dymu, a następnie z powrotem wypuszczane do kuchni.
To sprawia, że różnią się znacząco w sposobie funkcjonowania, jednak to w możliwości zamontowania i sposobie wykorzystania istnieje dużo więcej odmian tego kuchennego pomocnika.
Wygląd
Podszawkowe (uniwersalne) – ich charakterystyczną cechą są małe gabaryty, dlatego świetnie sprawdzają się w niewielkich kuchniach, ale niestety są mało wydajne. Można je zamontować pod szafką (jak wskazuje nazwa) lub samodzielnie.
Do zabudowy – można ukryć je za drzwiczkami szafki. W tym przypadku rozróżnia się trzy typy: uchylne – zintegrowane z panelem frontowym szafki, który po otwarciu drzwiczek rozpoczyna pracę urządzenia; szufladowe (teleskopowe) – na zewnątrz wysuwa się specjalna część, reszta jest zabudowana; modułowe – nie posiada ruchomych elementów i w całości znajduje się w szafce.
Wyspowe – są bezpośrednio montowane do sufitu i znajdują się w centralnej części kuchni nad wyspą. Można sobie na nie pozwolić, gdy kuchnia ma odpowiednie wymiary i taki sprzęt ładnie się prezentuje. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne.
Narożne – parametrami nie różnią się od pozostałych. Ich różnica polega na tym, że montuje się je w kącie na dwóch ścianach.
Kominowe (przyścienne) – montowane bezpośrednio przy ścianie, raczej bez możliwości zabudowy. W górnej części mają charakterystyczny komin, w którym znajduje się silnik i przewód podłączony do szybu wentylacyjnego.
Blatowe – przytwierdzone są do tych samych powierzchni, na których znajduje się płyta grzewcza. Nad nią utrzymuje się przy pomocy ramienia lub jest wysuwana z blatu, dlatego posiadają bardzo nowoczesny wygląd.
Rustykalne – nawiązują wyglądem do mebli (najczęściej antycznych) i tylko w kuchniach o takim wystroju znajdą miejsce.
Jak widać okap niejedno ma imię, dlatego bez problemu można wybrać odpowiedni rodzaj dla każdej kuchni.