Kuchnia, podobnie jak łazienka, jest miejscem szczególnym. Tutaj przygotowujemy posiłki dla siebie i naszych bliskich. Dlatego powinniśmy szczególnie dbać o to, by pomieszczenie to utrzymać w czystości i porządku. Jest to konieczne nie tylko ze względu na nasze zdrowie, ale również dla przyjemności wypływającej z rodzinnego korzystania z kuchni.
Dlaczego kuchnia brudzi się szczególnie
Jest kilka powodów. Po pierwsze, do kuchni często wchodzimy w butach –zaraz po wejściu do mieszkania kierujemy się tam, by odłożyć torby z zakupami. Po drugie, spędzamy tam dużo czasu, podczas którego kroimy, przesypujemy, pieczemy, smażymy, obieramy, ucieramy, miksujemy, jemy i pijemy. Stąd bierze się ogromna ilość okruchów, plam i innych zanieczyszczeń, które pokrywają wiele kuchennych powierzchni. Po trzecie, do osiadania brudu przyczynia się również parująca woda, a także ta bieżąca, która często pryska w różnych kierunkach. Jak widać, kuchnia łatwo się brudzi, ale żeby dokładnie ją wyczyścić, trzeba wiele wysiłku.
Gdzie jest brudno
Odpowiedź brzmi – niemal wszędzie. Brudne są podłogi, ściany, stół i blaty kuchenne. Poza nimi szczególnie brudzą się kuchenki oraz zlew. To na kuchennych gąbkach czy ściereczkach, z których korzystamy podczas zmywania, gromadzą się i rozwijają niezliczone ilości drobnoustrojów. Wiele plam jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem, jednak równie dużo zasycha, tworząc tłuste, kolorowe zabrudzenia, połączone z resztkami jedzenia i płynów.
Podstawa to dobrze urządzona kuchnia
Ze względu na opisane sytuacje bardzo ważne jest właściwe wykończenie i urządzanie kuchni. Należy zrobić to w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć wszelkim kuchennym powierzchniom wchłanianie brudu i wilgoci. Warto też zadbać o to, by wykorzystane materiały charakteryzowały się łatwością czyszczenia, odpornością na szorowanie i działanie wody. Możemy zdecydować się również na jasne kolory w kuchni, na których wszelkie zabrudzenia będą natychmiast rzucały się w oczy.
Warto więc zastosować tu glazurę, kamień, szkło bądź specjalne tapety. Zrezygnujmy z dywanów, wykładzin, paneli podłogowych czy papierowych tapet – z pewnością nie sprawdzą się w kuchennych warunkach I choć być może pozwolą nam zaoszczędzić, w kuchni okażą się raczej materiałami nietrwałymi, które po niedługim czasie będą prezentowały się nieestetycznie.
Photo credit: nicholasjon / Foter / (CC BY-NC 2.0)
Photo credit: Juliana S. / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)
kluczowy jest właśnie wybór materiałów wykończeniowych – kolor, materiał, struktura. niektóre kusza pięknym wyglądem ale niestety są kompletnie niepraktyczne. I potem trzeba się męczyć ze sprzątaniem i szorowaniem…
radeq ostatnio opublikował…Zastosowanie myjki parowej
Coś o tym wiem, dlatego ostatnio kupiliśmy z mężem wykładzinę PCV do kuchni i powiem, że teraz mycie podłogi jest dużo łatwiejsze i szybsze.
Jak dla mnie to na podłogę w kuchni tylko i wyłącznie płytki.Są łatwe w utrzymaniu w czystości, no i nie trzeba ich jakość specjalnie pielęgnować jak w przypadku podłogi z drewna. Teraz jest dostępnych wiele płytek podłogowych o bogatym wzornictwie.
Płytkara ostatnio opublikował…Wytrzymałe i tanie płytki podłogowe