Należy pić wodę, tyle wie każdy. Ale jaką? Skąd? Którą? Czy jest bezpieczna? Wiele pytań a odpowiedź jest dosyć prosta. Zajrzyj do poniższego poradnika by ją poznać.
Woda z kranu a sklepowa
Pokutujący od lat mit o szkodliwości wody z kranu możemy już dawno położyć do trumny. Biegnąca w naszych rurach woda jest bezpieczna na tyle że duża część butelkowanej cieczy właśnie stamtąd pochodzi. Tak jest, nie odwiedziemy cię od kupowania wody w plastiku, ale pamiętaj że płacisz za coś co masz na wyciągnięcie ręki w niższej cenie. Jedyne przeciwwskazanie spożywania wody z kranu to przypadki znacznego obniżenia odporności spowodowane ciężkimi chorobami.
Różnica zaczyna pojawiać się w kwestii subiektywnej, czyli smaku. Rzeczywiście smak niektórych „kranówek” odbiega od idealnego a przygotowane na niej potrawy i napoje nie zachwycają. W takim wypadkach wkracza domowa technologia filtrowania, która pozbywa się śladowych ilości niepożądanych składników. To właśnie one negatywnie wpływają na wrażenia smakowe, a w celu ich poprawy możesz zastosować szereg rozwiązań.
Rodzaje filtrowania
Wodę możesz oczyścić z zanieczyszczeń lub zmiękczyć. To drugie nie zmienia jej smaku, ale daje większość wydajność i jest mniej dewastujące dla czajników i armatury. Zanim zainwestujesz w taki filtr, zadzwoń do swojego dostawcy wody, który poda ci zawartość węglanu wapnia. Jeśli wynosi ponad ponad 150 miligramów na litr, masz twardą wodę. Nie wpadaj w panikę, możesz kupić centralny zmiękczacz wody.
Dla usunięcia zanieczyszczeń korzystamy z filtrów sedymentacyjnych, węglowych lub odwróconej osmozy. Te pierwsze używają grawitacji do przepuszczenia wody przez serię filtrów i dobrze radzi sobie tylko z mniejszymi zanieczyszczeniem. Skuteczniejsza jest druga odmiana, jednak wymaga czasowej wymiany wkładów węglowych. Osmoza wyjaławia ze wszystkich elementów co oznacza że zazwyczaj takie filtry zaopatrzone są w mineralizatory. Zużywa także dość sporo płynu, większość wody ląduje w ściekach, należy także zmieniać zużyte półprzepuszczalne membrany.
Nowoczesne filtry stosują procedurę wielostopniową, stosując wszystkie powyższe metody, a czasami także oczyszczanie za pomocą lamp UV.
Modele filtrów
Najpopularniejszym rozwiązaniem w domowym oczyszczaniu wody jest nadal filtr dzbankowy. Do minusów należy zaliczyć czas oczekiwania, częstotliwość wymiany wkładów i relatywnie niską skuteczność. Następną metodą jest instalacja aparatury nakranowej. Oczyszcza za pomocą ciśnienia i zamontowanego filtra węglowego. Jest łatwy w obsłudze i dość tani. Jeśli Twoje zapotrzebowanie na filtr pod lub nad zlewem. Działają za pomocą dwóch lub trzech zbiorników i pozwolą ci cieszyć się smakiem czystej wody do woli. Wymagają jednak doprowadzenia trzeciego kranu, co może oznaczać konieczność zmiany instalacji a przynajmniej rozkręcenia dotychczasowej.
Pamiętaj by regularnie sprawdzać zużycie filtrów, na rynku są już dostępne modele ze wskaźnikami które powiedzą ci kiedy należy go wymienić.