Blat w kuchni – blat kamienny czy konglomerat?

Udostępnij na:

Warto wiedzieć, że wykończenie kuchni za pomocą blatu ma decydujące znaczenie pod kątem: estetycznym (wyeksponowaniu jej piękna) oraz praktycznym (zapewnienia jak największego komfortu domownikom). Powstaje więc pytanie: jaki blat wybrać? Który jest trwalszy oraz jak to wygląda w kwestii zalet i wad? Z pewnością odpowiemy sobie na to pytanie po przeczytaniu opinii producentów oraz użytkowników blatów kuchennych.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że obydwa produkty są wysokiej jakości. Są drogie w porównaniu do blatów z innych materiałów, ale z pewnością posłużą nam na dłużej.

Konglomerat to zmielony kamień, zazwyczaj marmur lub granit. Jest łączony żywicą oraz kontrastowany pigmentami, dzięki czemu uzyskujemy zaskakująco piękne formy i kolory blatów.

Konglomeraty dzieli się na matowe oraz błyszczące. Wady marmuru to łatwość chwytania plam oraz podatność na przebarwienia np. od soku z cytryny.  W tym przypadku najbardziej polecany jest granit, ponieważ jest zdecydowanie najtrwalszy i odporny na zarysowania.

Blat z kamienia, owszem, jest interesujący i bogato wygląda. Niestety jest cięższy od konglomeratu. Ponadto jest drogi. W przeciwieństwie do konglomeratu, blatu kamiennego nie można wyszlifować i odnowić. Co więcej, jest stale zimny.

Zaletą jest jednak odporność na wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne, więc może być stosowany koło kuchenek i nie ulegnie zniszczeniu. Jest produktem trwałym, który można polerować, jeżeli pojawią się na nim rysy np. od noża. Kamienne blaty należy impregnować przed użyciem. W miejscach podatnych na uszkodzenia należy blat kamienny wzmocnić zbrojeniem.

Decyzja dotycząca wyboru blatu kuchennego zależy od nas. Warto jednak pamiętać, że droższy blat będzie wyglądał estetyczniej przez długie lata, ze względu na wyższą trwałość oraz efektowniejszy wygląd.

Ponadto zaletą blatów z obydwu materiałów jest solidny i nowoczesny wygląd. Do blatu kamiennego pasują tańsze meble kuchenne, ponieważ oko każdego użytkownika będzie skupiało się na blacie a nie na frontach mebli. Wiele zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy. Ważne jest też, co naprawdę nam się podoba – niezależnie od panującej mody. Najważniejsze to wybrać taki blat, który będzie nas cieszył przez długie lata.

 

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge