Co zrobić ze starym sprzętem AGD?

Udostępnij na:

Chociaż sprzętu AGD nie wymieniamy często, to jednak w końcu nadejdzie czas, gdy będziemy musieli to zrobić. Przy okazji remontu, przeprowadzki czy z powodu kosztownej awarii dotychczasowego sprzętu – bez względu na przyczynę naszej decyzji, będziemy musieli rozwiązać problem, co zrobić ze starym sprzętem?

Nietypowe „śmiecie”

Zepsuta lodówka, stara i kosztowana w eksploatacji kuchenka czy pralka są dużym problemem. Nie tylko generują koszty, ale także utrudniają codzienne domowe czynności. Wiąże się to zwykle z koniecznością kupna nowego lub używanego sprzętu. Już sam zakup nowych urządzeń możemy być problematyczny i kosztowny – trzeba je bowiem przetransportować do mieszkania i podłączyć. Za dodatkową opłatą możemy zamówić odpowiednie usługi w sklepie. Wciąż jednak pozostajemy ze starym sprzętem.

Gdzie się ich pozbyć?

Sprzęt taki jak pralka, lodówka, zmywarka czy kuchenka należą do elektroodpadów z grupy wielkogabarytowych. Nie możemy wyrzucać ich do zwykłych śmietników, co zresztą byłoby bardzo niepraktyczne i trudne. Aby pozbyć się starego urządzania możemy skorzystać z jednej z poniższych możliwości:

zlecić usługę odbioru starego sprzętu w sklepie, w którym kupujemy jego zamiennik. Sklep zobowiązany jest do nieodpłatnego przyjęcia zużytego urządzenia. Co bardzo ważne, nie pokrywa jednak kosztów jego transportu z naszego domu do sklepu. Jest to jednak opcja, którą warto wykorzystać, jeśli zamawiamy transport i podłączenie nowego sprzętu bezpośrednio w sklepie. Jego pracownicy zapewnią nam pełną obsługę.

oddać sprzęt do wyznaczonego punktu zbiórki elektroodpadów. W takich miejscach możemy pozostawić urządzenia za darmo. Problemem może być jednak ich przewiezienie, które w wielu przypadkach wymaga większego niż zwykły samochód osobowy pojazdu.

skontaktować się z prywatną firmą oferującą odbiór zużytego sprzętu. Każda tego typu firma powinna być wpisana do rejestru Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jeżeli więc mamy taką możliwość, możemy sami zadbać o dostarczenie naszych elektroodpadów w odpowiednie miejsce. Jeśli nie, wystarczy wizyta w sklepie w celu zamówienia nowego urządzenia, by przy okazji pozbyć się tych nietypowych odpadów.

Photo credit: stefan.dotti / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Udostępnij na:

1 Response

  1. niektóre sklepy oferują odbiór strego sprzętu podczas zakupu nowego, ja tak miałam kiedy kupowąłam okap od globalo

Dodaj komentarz

CommentLuv badge