Kuchnia otwarta czy wydzielona?

Udostępnij na:

Projektując mieszkanie wiele osób zastanawia się, jak w całość wkomponować kuchnię. W ostatnich latach kierunek w aranżacji wnętrz zdominowała kuchnia połączona z salonem, aczkolwiek tradycyjnie wydzielona ma również wiele zalet.

Według statystyk przeciętny użytkownik spędza w kuchni około godziny w ciągu dnia. Jedna osoba lepiej będzie się czuła w kuchni otwartej na salon, inna w kuchni oddzielonej od reszty pomieszczeń. Dlatego musi być dopasowana do stylu i trybu życia rodziny, a nie tylko osobistych preferencji.

Połączona z salonem

Taki rodzaj kuchni to przede wszystkim oszczędność miejsca, ponieważ nie tracimy go na zbędną komunikację. To sprawia, że wnętrza stają się przestronniejsze i bardziej przyjazne. Kuchnia otwarta sprzyja integracji, ponieważ pozwala na kontakt z domownikami znajdującymi się w salonie. Oglądanie filmu z rodziną i przygotowywanie kolacji nie stanowi tym samym problemu. Łatwiejszy jest też dostęp do jadalni.

Nadaje się więc zarówno do codziennego użytku, jak i bardziej odświętnych spotkań czy uroczystości. Znajomi, którzy przyjdą na kawę nie będą się czuli skrępowani, a gospodyni nie będzie traciła kontaktu z gośćmi, gdy wyjdzie do kuchni.

Takie rozwiązanie daje również świetne możliwości do zabudowy w formie wyspy o czym kilka słów tutaj.

Jednak plusy związane z usprawnieniem prac i otwarciem kuchni na dom nie przekonują wszystkich.

Kuchnia wydzielona

Powody pozostania przy tradycyjnej kuchni nie muszą być związane tylko i wyłącznie z ograniczoną ilością miejsca. Wiele osób wskazuje, że przy kuchni połączonej z salonem nawet dobra wentylacja nie radzi sobie z zapachami wydobywającymi się z jej wnętrza. Tłuste opary i intensywne aromaty łatwo wnikają w tkaniny.

kuchnia

Przy takim rozwiązaniu problemu nie stanowią również hałasy i dźwięki urządzeń kuchennych, które niosą się po całym mieszkaniu, co na dłuższą metę jest uciążliwe.

W kuchni wydzielonej nie musimy się także zbytnio troszczyć o natychmiastowe zmywanie naczyń. Kuchnia połączona z salonem wymaga od użytkowników dużo większej dyscypliny, by nie pokazywać, np. gościom, kuchennego rozgardiaszu.

Wydzielenie stwarza również większe bezpieczeństwo dla dzieci, ponieważ możemy w prosty sposób ograniczyć do niej dostęp.

Kuchnia otwarta w ostatnich latach jest bardzo popularna, jednak – jak widać – ma również sporo mankamentów. Nowoczesność i moda nie zawsze idzie w parze z tym co praktyczne i – co również jest istotne – sprawdzone przez pokolenia.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge