Podłączamy kuchenkę gazową

Udostępnij na:

Wyposażenie kuchni w sprzęt AGD to podstawa. Wśród dostępnego na rynku asortymentu znajdują się popularne i chętnie wybierane kuchenki gazowe i gazowo-elektryczne. Pamiętajmy jednak, że wybór odpowiedniego modelu i zakup to nie wszystko! Musimy też zadbać o prawidłowy montaż zakupionego towaru.

Sprzęty AGD w większości wymagają profesjonalnego podłączenia. Nikt oczywiście nie zabroni nam podłączenia go osobiście, warto jednak zasięgnąć pomocy specjalisty, aby mieć pewność co do poprawności podłączenia i bezpieczeństwa. Oto jak powinien przebiegać montaż kuchenki gazowej.

Krok 1. Jeśli posiadamy wciąż starą kuchenkę podłączoną do instalacji gazowej, zaczynamy od odcięcia dopływu gazu przy zaworze. Następnie możemy odłączyć kuchenkę od instalacji.

Uwaga! Jeśli dopiero urządzamy kuchnię, zanim rozpoczniemy montaż, powinniśmy sprawdzić szczelność instalacji gazowej przy zaworze. Ewentualny wyciek trzeba będzie usunąć, co będzie wymagało odcięcia gazu w całym mieszkaniu.

Krok 2. Do nowej kuchenki podłączamy przewód elastyczny.

Uwaga! Niektóre z naszych dawnych kuchenek były podłączone w standardowy sposób, na sztywno, czyli bezpośrednio do rur instalacji gazowej. Obecnie odchodzi się od tego sposobu na rzecz wykorzystania przewodów elastycznych. Taka metoda podłączenia kuchenki jest przede wszystkim bardziej praktyczna i umożliwia odsunięcie sprzętu, np. gdy chcemy za nim posprzątać.

Domowa kuchenka gazowa

Krok 3. Ustawiamy kuchenkę w wybranym miejscu i drugi koniec węża montujemy do zaworu lub rury instalacji gazowej.

Krok 4. Odkręcamy zawór gazu i włączamy wszystkie palniki kuchenki, by sprawdzić, czy gaz do nich dopływa. Często zdarza się, że płomień palników jest nierówny. Wystarczy wtedy je wyregulować.

Krok 5. Jeśli kuchenka działa prawidłowo pozostaje już tylko sprawdzenie szczelności podłączenia. W tym celu przyda się detektor gazu, który umożliwia wykrycie nawet niewielkich ilości wydobywającego się gazu i będzie najpewniejszym sposobem sprawdzenia bezpieczeństwa podłączenia. Pamiętajmy, że szczelność sprawdzamy w obu miejscach podłączenia węża: przy kuchence i przy zaworze.

Jeśli detektor wskazuje wyciek gazu, należy odciąć jego dopływ przy zaworze i ponownie zamontować węża. W niektórych przypadkach może się okazać konieczna wymiana uszczelki lub dodatkowe zabezpieczenie przy użyciu pakuł i specjalnej pasty.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge