Wybieramy lodówkę – co wziąć pod uwagę?

Udostępnij na:

Lodówka to jeden z najważniejszych sprzętów w naszej kuchni, a nawet w całym domu. Jest po prostu niezbędna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki, aby cieszyć się trafionym zakupem.

Miejsce – to bardzo ważna kwestia. Aby wybrać odpowiedni model lodówki, musimy wiedzieć, gdzie chcemy ja ustawić i ile mamy na to miejsca. Warto dokładnie zmierzyć przeznaczoną na lodówkę powierzchnię, by optymalnie dopasować jej rozmiar. Pamiętajmy też, że jako urządzenie chłodzące, lodówka nie może stać bezpośrednio obok kuchenki czy piekarnika.

Rodzaj lodówki – tutaj decydujemy, czy chcemy klasyczną lodówkę wolnostojącą (tańszą, praktyczniejszą i bezpieczniejszą), czy może lodówkę do zabudowy (droższa, mniej bezpieczna w razie pożaru, ale elegancka i nowoczesna)? Zależy to w głównej mierze od naszych preferencji i funduszy.

Rodzaj drzwi – tutaj decydują nasze potrzeby, ale też ilość miejsca w kuchni. Mamy do wyboru lodówki z jednymi drzwiami (pełnią tylko funkcję chłodzącą), dwudrzwiowe (jedne drzwi zamykają część chłodzącą, a drugie zamrażalnik) oraz tzw. lodówki side by side, czyli z dwuskrzydłowymi drzwiami otwierającymi się na zewnątrz (po jednej stronie znajduje się chłodziarka, a po drugiej zamrażalnik). Tego tupu sprzęt sprawdzi się w przestronnych kuchniach, gdyż ma największe gabaryty spośród wszystkich lodówek.

Kierunek otwierania drzwi – to w praktyce bardzo ważna kwestia. Położenie lodówki musimy tak zaplanować, aby móc otwierać i zamykać ją bez przeszkód. Czasem strona, w którą otwierają się drzwi lodówki, jest znaczącą przeszkodą w zakupie. Na szczęście obecnie większość lodówek jest tak skonstruowana, aby z łatwością można było przełożyć drzwi na drugą stronę (dotyczy to także modeli z wyświetlaczem LCD). Warto zasięgnąć informacji na ten temat bezpośrednio w sklepie.

 lodówka z wyświetlaczem

Klasa energetyczna – ponieważ lodówka należy do tych sprzętów, które nieustannie podłączone są do prądu, powinniśmy zwrócić uwagę, aby wybrany przez nas model był jak najbardziej energooszczędny. Informację taką znajdziemy m.in. w sklepie na etykietach produktów. Najbardziej energooszczędna lodówka to taka, która znajduje się w klasie A+++, najmniej oszczędna to klasa D.

Zamrażalnik – na rynku dostępne są lodówki, które nie posiadają zamrażalnika, ale także i takie, które posiadają go albo na górze albo na dole urządzenia. Wybór można więc dostosować do własnych oczekiwań i przyzwyczajeń.

Dodatkowe funkcje – współczesne nowoczesne lodówki wyposażone są często w dodatkowe funkcje, które mogą okazać się użyteczne. Należy do nic np. system no frost (zapobiega osadzaniu się szronu), powłoki antybakteryjne (uniemożliwiają rozwój drobnoustrojów), samorozmrażanie (na ścianach lodówki nie gromadzi się lód, a woda spływa do przeznaczonego na to pojemnika). Dodatkowo, lodówki dwudrzwiowe bywają wyposażone w podajniki lodu albo dozowniki wody.

Jak widać, sam wygląd lodówki nie powinien być decydujący, jeśli zależy nam na sprzęcie funkcjonalnym, oszczędnym i dobrej jakości. Watro rozważyć wszystkie omówione tutaj aspekty, by cieszyć się z dobrego wyboru.

Photo credit: ciotka / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: kamil.szewczyk / Foter / CC BY-NC-SA

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge