Jak wybrać stół do kuchni

Udostępnij na:

Stół jest w większości wypadków niezastąpionym elementem wyposażenia każdego domu i niemal każdej kuchni. Jednak decyzja o tym, jaki jego rodzaj kupić, nie jest wcale oczywista i łatwa. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę przy wyborze stołu.

 

Nasza kuchnia

Zdarza się, że nasza kuchnia, zwłaszcza ta w formie aneksu, wyposażona jest w specjalny blat, który zastępuje tradycyjny stół. W takim wypadku stół umieszczamy zwykle na granicy kuchni i salonu, stanowi on miejsce, gdzie spożywamy posiłki, jednak nie jest bezpośrednio wykorzystywany podczas prac kuchennych. Jeżeli natomiast nasza kuchnia stanowi osobne pomieszczenie, to zwykle znajdujemy w niej stół lub chociaż niewielki stolik (jeśli kuchnia jest małych rozmiarów). Tutaj stół pełni zarówno rolę blatu roboczego, jak i miejsca spotkań podczas posiłków.

Jaka kuchnia, taki stół

W zależności więc od tego, jak wygląda nasza kuchnia, sprawdzi się inny typ stołu.

W kuchni zamkniętej zwykle sprawdzi się klasyczny prostokątny bądź kwadratowy stół wraz z co najmniej parą krzeseł. W zależności od rozmiarów kuchni może on być większy lub mniejszy. W przypadku bardzo małych kuchni możemy zdecydować się na równie niewielki stolik, który po zakupie sami złożymy z gotowych części. Praktycznym rozwiązaniem będzie w tym przypadku także stół składany, który z jednej strony mocujemy do ściany, a po rozłożeniu podtrzymuje go podpórka. W każdej chwili możemy go złożyć i uzyskać wolną przestrzeń.

 okrągły stół do kuchni

Kuchni z aneksem bądź jadalnia

Jeżeli nasz stół będzie stał poza kuchnią lub mamy możliwość urządzenia osobnej jadalni, mamy także większą swobodę w doborze stołu. W zależności od ilości domowników możemy zdecydować się na większych rozmiarów klasyczny stół prostokątny. Bezpieczniejszy, ze względu na brak ostrych kantów, będzie stół owalny lub nawet okrągły. Ten kształt mebla sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie nie trzeba specjalnie liczyć się z przestrzenią. Dobrym wyborem będzie tutaj także stół z rozsuwanym blatem, który wykorzystamy podczas rodzinnych przyjęć.

Pamiętajmy, że stoły w kształcie prostokąta będziemy mogli łatwiej wpasować w kąty i narożniki naszego mieszkania. Nie będziemy mieli takiej możliwości w przypadku stołów okrągłych, które  absorbują więcej miejsca.

Photo credit: Moyan_Brenn DeLight (back again) / Foter / (CC BY 2.0)

Photo credit: …love Maegan / Foter / (CC BY 2.0)

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge