Jak wyczarować nową kuchnię, czyli kilka słów o dodatkach do glazury

Udostępnij na:

Płytki ceramiczne to powszechne wykończenie ścian w kuchni czy łazience. Nadają się zarówno do stref mokrych, jak podłoga w łazience, czy suchych, takich jak ściany kuchenne. Przy ich montażu niezbędne jest zastosowanie spoiny czy fugi, która potocznie mówiąc, połączy ze sobą kolejne elementy.

Zaprawa po rozrobieniu zgodnym z instrukcją na opakowaniu powinna być elastyczna i odporna na rozwój bakterii i grzybów. Jej struktura nie winna sprawiać kłopotów w utrzymaniu czystości. Standardowo przyjmuje się, że przestrzeń między płytkami powinna wynosić nie więcej niż kilka milimetrów.

Zazwyczaj na opakowaniach produktu pojawia się informacja do jakiej szerokości fugi jest dostosowany. Coraz częściej fugę wykorzystuje się jako element ozdobny, który ma ożywić wnętrze i uczynić je oryginalnym. Szerokie spoiny – na 1 do 1,5 cm stosuje się podczas układania szklanej mozaiki. Niewielkie płytki wielobarwnego szkła lub kamienie wyglądają wówczas jak wtopione w barwną zaprawę.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór zapraw w różnych barwach i odcieniach, dzięki czemu możemy dobrać idealny do naszej aranżacji kolor. Wybrani producenci oferują asortyment dedykowany specjalnie do dekoracji spoiny, to są kolorowe fugi z efektem brokatu lub połysku czy sypki brokat, który wsypujemy do zaprawy według preferencji.

Tego typu produkty posiadają wszystkie właściwości i zalety klasycznych zapraw, ale wzbogacone są o dodatki dające niepowtarzalny rezultat. Efekt błyszczenia zależy od szerokości spoiny, jakości i koloru fugi oraz miejsca zastosowania lśniącej zaprawy. Duże znaczenie ma również rodzaj, natężenie i kąt padania światła. Inspirujące porady wykończenie wnętrz na domifikacje.

W aranżacjach zdominowanych przez biel i czerń świetnie będą pasowały odcienie perłowe czy diamentowe z połyskującym brokatem (z pewnością sprawdzą się one w małych kuchniach, gdzie ważne jest optyczne powiększenie wnętrza, więcej an ich temat także tu). Do kolorowych luksferów i mozaiki sprawdzą się barwne wersje zapraw. Dzięki nowoczesnym produktom z efektem brokatu lub połysku stworzysz oryginalną i stylową okładzinę w pięknych, lśniących kolorach do każdego wnętrza.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge