Jak wygospodarować w kuchni spiżarnię?

Udostępnij na:

Nawet w najlepiej zaplanowanej kuchni z czasem zaczyna brakować miejsca. Gromadzimy zapasy, przygotowujemy przetwory i oczywiście nabywamy kolejne domowe sprzęty i naczynia. Skutecznym rozwiązaniem, aby wszystkie te przedmioty pomieścić, jest wykonanie spiżarni. Wbrew pozorom na taki luksus mogą pozwolić sobie nie tylko posiadacze przestronnych domów. Oto kilka skutecznych metod, na wygospodarowanie miejsca na spiżarnię nawet w niewielkiej kuchni.

Spiżarnia to miejsce na wagę złota. Można tu przechowywać artykuły spożywcze, niewielki sprzęt AGD, przetwory czy dodatkową zastawę stołową. Spiżarnia z prawdziwego zdarzenia powinna być osobnym pomieszczeniem, w którym panuje niższa temperatura niż w pozostałej części mieszkania. W praktyce bez uwzględnienia tego w projekcie, trudno jest wygospodarować takie pomieszczenie. Spiżarnia może mieć jednak zupełnie inne oblicze.

Kuchenna zabudowa

Aby spiżarnia była naprawdę praktyczna i spełniała nasze potrzeby, warto pomyśleć o niej już na etapie planowania kuchni. Zamiast osobnego pomieszczenia możemy przecież sprawić sobie szafkę spiżarnianą. Są to zazwyczaj wysokie szafki, których gabaryty są porównywalne z tymi, w których zabudowywane są lodówki. Możemy je wyposażyć w specjalne wysuwane kosze, na których ustawimy produkty spożywcze oraz przyprawy.

Natomiast jeśli w naszej kuchni znajduje się niezagospodarowana ściana, możemy na niej wykonać specjalną kuchenną szafę z przesuwnymi drzwiami, która będzie pełnić funkcję spiżarni. Wiele innych ciekawych porad dotyczących aranżacji kuchni znajduje się tu.

Półki

Swoistym wnętrzarskim kompromisem pomiędzy wymarzoną spiżarnią a małą kuchnią, są półki ścienne umieszczone w pomieszczeniu. Wprawdzie przechowywanie na nich przetworów raczej nie wchodzi w grę, ale różnego rodzaju produkty sypkie np. kasze, makarony, czy mąki możemy przesypać do atrakcyjnych pojemników i umieścić na półkach. Poszukując miejsca na półki spiżarniane warto rozejrzeć się po kuchni – może niewykorzystane dotąd wnęki lub inne elementy architektury wnętrza sprawdzą się znakomicie w tej roli.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge