Jak zrobić prosty stół do kuchni?

Udostępnij na:

Rynek meblarski jest wypełniony po brzegi wszelkimi stołami do rożnych rodzajów kuchni – od najmniejszych przez duże rodzinne, aż po malutkie, okrągłe „kawiarniane”. Co jednak gdy obudzi się w tobie żyłka stolarza i zechciałbyś samemu przygotować taki mebel? Zapraszam Cie na ten krótki mini-poradnik dzięki któremu dowiesz się, jak przygotować prosty stół kuchenny.

Na początek zastanów się  jaką powierzchnię ma twoja kuchnia oraz wybierz jakie rozmiary stołu będą do niej pasowały (szczególnie ważne przy wyborze stołu do małej kuchni). W niniejszym tekście mebel jest przewidziany do pomieszczeń o średniej wielkości.

Pierwsze co będzie Ci potrzebne to zgromadzenie materiałów i narzędzi. Do budowy prostego stołu kuchennego potrzebne Ci będą:

1. Cztery kawałki drewna (nogi) o wysokości 76 cm każda i szerokości około 5 na 5 centymetra,

2. Płyta o szerokości 152cm x 213 cm i grubości około 2 centymetrów,

3. Poręczna i ostra piła, którą będziesz piłował,

4.Papier ścierny do obróbki drewna – papier o ziarnistości od P 24 do P 400 – najlepiej w miarę elastyczny,

5. Osiem pięciocentymetrowe, metalowe uchwyty w kształcie litery L,

6. Zestaw około 4 centymetrowych wkrętów do drewna,

7. Śruby do 1,5 centymetra długości (krótsze niż grubość blatu),

8. Wiertarka,

9. Farba / bejca.

4099682179_b8723c9dbc_b

Na początku przygotuj kawałki drewna, które będą służyć za nogi i blat. Polega to na użyciu papieru ściernego, aż wszystkie powierzchnie będą jak najbardziej gładkie i pozbawione zadziorów czy też drzazg. kolejnym krokiem będzie wykorzystanie śrub oraz uchwytów o kształcie litery L. Przyłóż je do każdego z końców nóg w miejscu gdzie będą się one łączyć ze stołem, i połącz  metal z drewnem za pomocą 4 centymetrowych wkrętów – na każda nogę zużyj dwa uchwyty. Jeśli drewno jest bardzo twarge najpierw wywierć dziury, a dopiero później wkręcaj wkręty. Obróć następnie blat „na plecy” tak abyś w jego spodzie mógł zamontować nogi za pomocą wkrętów półtora-centymetrowych i metalowych uchwytów w kształcie litery L.  Aby nogi były zamontowane równo proponuję abyś zaznaczył sobie ołówkiem linie, których będziesz się trzymał. Na tym etapie możliwe, iż będzie Ci potrzebny pomocnik – musisz bowiem tak ustawić nogi wyposażone już w metalowe uchwyty abyś mógł je wkręcić wkrętarką dokładnie w miejsca wcześniej zaznaczone, tak aby stół był równy.

Odwróć stół do pozycji, gdy będzie on stał na własnych nogach – sprawdź czy nie za bardzo się buja. Jeśli występuje ten problem musisz wykorzystać po jeszcze jednym uchwycie „L” do każdej z nóg, ale tym razem montując je od strony „zewnętrznej”. Ostatnim krokiem jest pomalowanie stołu bądź potraktowanie go bejcą – w zależności od chęci uzyskania odpowiedniego efektu.

Stół jest już gotowy!. Pamiętaj, iż jest to instrukcja do stworzenia jego podstawowej wersji, którą można rozbudowywać o wiele innych ozdobników czy tez odpowiednio pomniejszać albo powiększać.

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge