Wybieramy podgrzewacz wody. O czym pamiętać?

Udostępnij na:

Wybierając podgrzewacz do wody w naszym domu należy się zastanowić, jaki rodzaj będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Jednym z rozwiązań jakie można zastosować jest gazowy ogrzewacz przepływowy. Urządzenie tego typu jest przeznaczone przede wszystkim do powieszenia na ścianie. W obudowie takiego grzejnika znajduje się specjalny palnik wraz z małym wymiennikiem ciepła. Spalanie podgrzewa wodę w wymienniku i daje możliwość jej regulacji na poziomie od 35 do 60 stopni Celsjusza. Podgrzewacz uruchamia się w momencie zarejestrowania przepływającej w nim wody. Nowoczesny podgrzewacz gazowy uruchamia się zaledwie po kilku sekundach – w przedziale od 2 do 3. Po uruchomieniu musimy chwilę poczekać, aż woda nabierze temperatury – ważne jest, aby podgrzewacz znajdował się najwyżej w odległości od 5 do 6 metrów. Jeżeli odległość będzie za duża woda może się dłużej grzać.

Wszystkie podgrzewacze z rodzaju gazowego posiadają dwa rodzaje komór spalania – mogą one być otwarte lub zamknięte. Podgrzewacze z zamkniętą komorą są najbezpieczniejsze. W otwartych komorach spaliny mogą wydostać się do pomieszczenia. Podgrzewczy nie trzeba podłączać do kominka – wystarczy zwykły przewód wentylacyjny.

Kolejnym rodzajem podgrzewacza do wody, to ten, który jest zasilany prądem. Z reguły jest to zbiornik na wodę o pojemności od 30 do aż 200 litrów, w którym jest wbudowana grzałka. Moc grzałki nawet w największych zbiornikach nie przekracza mocy 2 kW. Zbiornik podłączony jest do zwyczajnego gniazdka 230 V., jednakże trzeba pamiętać o tym, że im większa pojemność zbiornika na wodę, tym dłużej się on będzie nagrzewał.

Jeżeli zagrzejemy duży zbiornik i zużyjemy tylko niewielką część wody, to chcąc użyć wody jeszcze raz np. za kilka godzin woda będzie ostudzona i koniecznie trzeba będzie ją zagrzać jeszcze raz. Jest to ogromne marnowanie energii i pieniędzy – w przeciwieństwie do podgrzewacza na gaz. Więcej w Castoramie.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

CommentLuv badge